ECB nesúhlasí s gréckym plánom na vyplnenie finančnej medzery

Zdroj: TASR/AP

Grécko v rokoch 2014 – 2015 čelí finančnej medzere v objeme 11 miliárd eur. Na jej vyplnenie chce využiť tzv. roll over dlhopisov (reinvestíciu prostriedkov zo splatných dlhopisov do nových dlhopisov). Má ísť o 4,5-miliardové bondy vydané v roku 2009 na podporu likvidity gréckych bánk.

Európska centrálna banka však upozornila, že by to malo vplyv na kapitálovú primeranosť dvoch zo štyroch hlavných bánk v krajine. Ich ukazovateľ kapitálovej primeranosti  core Tier-1, ktorým sa posudzuje stabilita bánk, by klesol pod referenčnú úroveň 9 %. Znamenalo by to, že by potrebovali ďalší kapitál. Informuje o tom denník Kathimerini.

„Frankfurt tvrdí, že zaplnenie finančnej medzery cez foll over nemá zmysel, pretože by sa ním vytvorili nové kapitálové nedostatky,“ píše periodikum.

Súčasný záchranný program krajiny by mal skončiť v priebehu druhej polovice roka 2014, keď už by sa znovu mala napojiť na dlhopisové trhy, od ktorých je odstrihnutá od roku 2010.

Štyri hlavné grécke banky v júni rekapitalizovali 27,5-miliardovou injekciou, aby tak posilnili ich kapitálové základne po stratách vplyvom odpisu časti dlhu a zo zlyhaných úverov.

S odvolaním sa na nemenovaný zdroj denník uvádza, že Komisia je o návrhu ochotná diskutovať. Rollover však nebude možné vykonať bez súhlasu ECB.

(EurActiv/Reuters)