ECB oslavuje 10. výročie vzniku

Euro na magnete, Flickr: Mario's Planet (CC)

Pozadie:

Európska centrálna banka vznikla 1. júna 1998. O šesť mesiacov uviedla do života a začala spravovať doteraz najambicióznejší projekt európskej integrácie – jednotnú menu euro. Od roku 1999 existovala len v elektronickej podobe. Bankovky a mince v peňažnom obehu sa používajú od roku 2002. ECB riadi menovú politiku eurozóny. Jej primárny cieľ je udržiavať cenovú stabilitu v EMÚ.

Otázky:

Vo Frankfurte sa začali veľkolepé oslavy desiateho výročia vzniku ECB. Popri vymenovávaní jej úspechov sa väčšina rečníkov zastavila aj pri skeptikoch, ktorí neverili v úspešnosť euro-projektu: „Nebudem tu vymenovávať a ukazovať prstom na tých, ktorí neverili v euro, v jeho uskutočniteľnosť a úspech a tvrdili, že nedokáže získať rovnakú kredibilitu a silu ako staré meny, ktoré nahradilo,“ vyhlásil vo Frankfurte šéf ECB Jean-Claude Trichet.

Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Milton Friedman označil svojho času euro za „veľký omyl“ a nedával mu viac ako 15 rokov existencie. Zatiaľ nič nenasvedčuje, že by sa jeho predpoveď mala naplniť. Práve naopak. 

Predseda Európskej komisie José Barroso vo Frankfurte pripomenul, že spoločná mena ochránila ekonomiky eurozóny pred takými globálnymi otrasmi, ako boli následky teroristických útokov zo septembra 2001, prudko stúpajúce ceny ropy a potravín i aktuálna kríza na finančných trhoch. „V uplynulej dekáde sa v eurozóne vytvorilo 16 miliónov pracovných miest, čo je trojnásobok oproti predchádzajúcej dekáde a o dva milióny miest viac ako za to isté obdobie v USA,“ vyhlásil Barroso.

Guvernér ECB Jean-Claude Trichet doplnil, že „ECB sa podarilo udržať priemernú ročnú infláciu za posledných desať rokov na úrovni 2,1% a to napriek globálnym šokom na trhu ropy a potravín.“ Práve cenová stabilita zostáva prioritou ECB, pretože „chráni príjmy ľudí a zabezpečuje podmienky na rast a vytváranie pracovných miest.“ V mene tohto cieľa ECB vytrvalo odoláva požiadavkám, najmä Francúzska, na zníženie základnej úrokovej sadzby a oslabenie silného eura v mene záujmov exportérov.

„Nič nedokážete bez ľudí a nič nepretrvá bez inštitúcií.“ Týmto výrokom Jeana Monneta si guvernér ECB pomohol pri ilustrácii významu ECB. Dnes spravuje menu pätnástich krajín eurozóny s 320 miliónmi obyvateľov a euro stojí „bok po boku s americkým dolárom.“ ECB je historický precedens a „jeden z najhmatateľnejších dôkazov európskej odhodlanosti budovať spoločnú budúcnosť,“ dodal José Barroso. 

Na oslavách sa spomínali aj historické korene jednotnej európskej meny:

  • jednotná mena Rímskej ríše pred dve tisíc rokmi
  • myšlienka českého kráľa Jána z Poděbrad z 15. storočia na vznik jednotnej obrannej i menovej únie v snahe chrániť sa pred tureckou inváziou
  • výzva Victora Huga z 19. storočia na vznik jednotného európskeho trhu i meny

Dnes si ECB definovala vo svojej menovej politike tri základné výzvy: rýchly technologický progres, globalizácia vo všetkých svojich formách a starnutie populácie. Samotná EMÚ sa musí predovšetkým sústrediť na „plné dodržiavanie Paktu rastu a stability, pokračovanie v štrukturálnych reformách a stráženie mzdového vývoja,“ zdôraznil Trichet.

Pozície:

José Barroso, predseda Európskej komisie: „ECB sa veľmi rýchlo podarilo umlčať skeptikov. Jej úspešná menová politika dokázala udržať inflačné očakávania okolo hodnoty 2% a získala si vysoký rešpekt a kredibilitu. Euro je momentálne druhá najsilnejšia mena sveta. Existuje lepší dôkaz jeho kredibility? Tento úspech bolo možné dosiahnuť len vďaka politike ECB ako garanta cenovej stability.“

Jean-Claude Trichet, guvernér ECB: „Cenovú stabilitu dosahujeme už takmer desať rokov a to napriek silnému rastu cien na svetových trhoch, na ktoré nemá menová politika žiadny dosah. Tieto turbulencie zasiahli Európu rovnako ako celý svet, ale priemernú infláciu od vzniku eurozóny sme dokázali udržať tesne nad hranicou 2%. Cenová stabilita je pre nás kľúčová.“