ECB požičala bankám rekordnú sumu

Masívna pôžička bankám eurozóny so sadzbou na úrovni 1 % je ďalším krokom ECB v jej snahe o uvoľnenie úverového toku a zmiernenie dôsledkov finančnej krízy. Úver bankám predstavuje okolo 70 % operácií s likviditou, ktoré chystá ECB a 5 % ekonomického výkonu eurozóny.

„Je to extrémne štedrá ponuka, ktorú by ste od iných centrálnych bánk nezískali. Táto likvidita by mala pomôcť udržať dvanásťmesačné sadzby Euribor,“ povedal pre Reuters ekonóm Barclays Capital. „Ide hlavne o to, aby banky získali dôveru pokiaľ ide o časovú štruktúru splatnosti ich záväzkov, aby sa zaistilo, že budú aj naďalej schopné požičiavať.“

Medzibankové úrokové sadzby sú v súčasnosti u hlavných typoch úverov na rekordných minimách. Dvanásťmesačné pôžičky sa v stredu zafixovali na úrovni 1,57 %. V októbri boli na vrchole – 5,5 %.  

Euro a výnosy z krátkodobých vládnych dlhopisov v eurozóne na krátko klesli na denné dno, keď ECB oznámila výsledky netrpezlivo očakávanej operácie, pričom akcie reagovali rastom smerom nahor.  Ponuka ročnej pôžičky znížila záujem o trojmesačné financovanie a krátkodobé operácie.

Počas posledného tendra ECB na trojmesačné zdroje, komerčné banky čerpali len 6,4 miliardy eur. V porovnaní s marcovou aukciou, ktorú súčasná nahradzuje, to znamená čistý odliv prostriedkov. Vtedy si banky zobrali trojmesačné úvery za 28,8 miliardy eur.

Dopyt po financovaní na pravidelnej týždennej aukcii bol včera najnižší od októbra, kedy ECB začala s refinančnými operáciami uspokojovať celkový dopyt.

(EurActiv / Reuters)