ECB: Recesia bude trvať ešte rok

Podľa prognóz Európskej centrálnej banky (ECB) sa ekonomika eurozóny tento rok prepadne o 5,1 % (predchádzajúci odhad hovoril o 3,2-percentnom poklese). Rast hospodárstva zaznamenáme najskôr v polovici budúceho roka. Základnú úrokovú sadzbu nateraz ponechali na úrovni 1 %. Podľa prezidenta ECB Jeana-Clauda Tricheta je to primeraný krok. Analytici predpokladajú, že sadzba ostane nezmenená do konca budúceho roka.

Trichet však možnosť ďalšieho posunu smerom nadol nevylúčil. „Nie je rozhodnuté, že ide o najnižšiu úroveň k akej sa môžeme za akýchkoľvek okolností dopracovať,“ povedal pre televíziu agentúry Reuters. Centrálna banka tvrdí, že inflácia (ktorá je v súčasnosti na nule) sa bude pohybovať aj v mínusových hodnotách, no koncom budúceho roka by ceny mali začať opäť rásť.  

Úplná nezávislosť…

Pri pohľade na nezvyčajné opatrenia, ku ktorým pristupujú centrálne banky sa vo svete zdvihla vlna znepokojenia. Nemecká kancelárka Angela Merkelová ostro kritizovala plán ECB nakúpiť kryté cenné papiere v objeme 60 miliárd eur. Podľa jej slov je to len ústupok medzinárodnému tlaku.

Ako píše denník Financial Times Merkelová kritickými slovami porušila jedno zo základných nepísaných pravidiel svojej politiky – nekritizovať menovú politiku centrálnych bánk ako znak rešpektu ich nezávislosti, ktorú v minulosti často bránila. „Spoločne sa musíme vrátiť k slobodnej politike centrálnych bánk a rozumnej politike, inak o desať rokov budeme opäť tam, kde sme teraz.“

Trichet vyhlásil, že s kancelárkou telefonicky hovoril a ubezpečil ju, že banka sa rozhodla samostatne. „Povedal som (Merkelovej), že sme úplne nezávislí,“ povedal. „Môžem vám povedať, že mi potvrdila, že plne rešpektuje nezávislosť ECB a plne podporuje všetko, čo robíme, pokiaľ konáme slobodne.“

Prezident ECB okrem toho odmietol, že plán kúpy cenných papierov s cieľom zvýšiť jej schopnosť poskytovať úvery a dlhodobo znížiť náklady na pôžičky, sa dá porovnať s programami Federálnej rezervy USA alebo Bank of England.

Rozhodnutia ECB sa však nesnažil prezentovať ako konečné, no v prípade nákupu cenných papierov to podľa jeho slov bude „60 miliárd eur a bodka“. Banka bude nakupovať v celej eurozóne a dlhopisy nebudú mať nižší rating ako BBB na primárnom aj sekundárnom trhu. Podľa jeho slov sa nákupy zrealizujú do konca júna budúceho roka.

(EurActiv / Reuters)