ECB sa pozdáva myšlienka vytvorenia Európskeho menového fondu. Jeho názov už tak nie

Sídlo Európskej centrálnej banky vo Frankfurte. [EPA-EFE/MAURITZ ANTIN]

Podľa Európskej centrálnej banky je názov Európsky menový fond zavádzajúci. Jeho úlohy budú podľa frankfurtskej inštitúcie hlavne fiškálne a ekonomické.

Európska centrálna banka (ECB) naznačila, že schvaľuje plán Európskej únie na zvýšenie právomocí záchranného fondu regiónu, pokiaľ nedostane nové meno.

Lídri európskej dvadsaťosmičky budú v júni diskutovať o posilnení Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM, tzv. trvalý euroval), ktorý členské štáty založili v roku 2012, ako náhradu za dočasný euroval. Predmetom diskusie bude jeho transformácia na Európsky menový fond s väčšími právomocami a väčším slovom pri rozhodovaní o záchranných opatreniach v eurozóne.

ECB vo svojom stanovisku minulý štvrtok varovala, že používanie pojmu „menový“ by mohlo byť „zavádzajúce“ a „nepresné“, pretože by mohlo dôjsť k zmätkom v súvislosti s tým, kto má na starosti euro.

Predstavy Komisie a členských štátov o Európskom menovom fonde sa líšia

Komisia navrhuje, aby sa Európsky menový fond pri vykonávaní svojich úloh povinne zodpovedal Európskemu parlamentu. Členským štátom eurozóny sa to nepáči.

Tieto názory neskôr rozšíril člen Rady guvernérov ECB Jens Weidmann, ktorý počas prejavu v Berlíne povedal, že „úlohy a ciele ESM nie sú menové, ani nemajú nič spoločné s európskou menou, ale sú skôr fiškálne a ekonomické“.

ECB vyhlásila, že podporuje rozšírenie úloh ESM tak, aby bol aj zálohou pre fond na pomoc bankám v regióne. Centrálna banka považuje návrh EÚ za „prvý dôležitý krok“, ale pripomína, že bude potrebné prijať ďalšie „dôležité“ reformy, najmä v súvislosti s rozšírením finančných nástrojov ESM.

Čas sa kráti: Reformné plány pre eurozónu sa opäť odkladajú

Eurozóne podľa slovenského ministra financií Petra Kažimíra „uteká možnosť na zásadné  zmeny medzi prstami.“ Reformné plány brzdia pretrvávajúce nezhody ohľadom jednotlivých návrhov a nestabilná politická situácia v niektorých členských krajinách.

Návrh na vylepšenie ESM sa zameriava na zakotvenie jeho úlohy ako záchrannej siete regiónu, čo je podobné s úlohou Medzinárodného menového fond (MMF) na globálnej úrovni.

ECB však poukazuje na to, že „MMF bol založený za iných okolností a s inými cieľmi a úlohami“. Weidmann dodal, že prípadné právne prepracovanie fondu nesmie ovplyvniť zodpovednosť členských štátov za vlastné konanie.