ECB bude pokračovať v nákupoch dlhopisov, tvrdí hlavný ekonóm

Hlavný ekonóm ECB, Philip Lane. [Mariscal/EFE]

Európska centrálna banka bude aj naďalej podporovať hospodárstvo eurozóny, pričom hlavným nástrojom budú masívne nákupy dlhopisov, uviedol hlavný ekonóm Philip Lane.

Z pripomienok hlavného ekonóma vyplýva, že ECB by mohla ešte zvýšiť 1,35-biliónový program núdzového nákupu dlhopisov (Pandemic Emergency Purchase Programme / PEPP) v septembri, keď bude aktualizovať hospodárske predpovede.

Napriek určitému zlepšeniu ekonomických ukazovateľov Lane varoval, že úplné oživenie bude trvať dlhšie. Ekonomika bude potrebovať stimuly ECB aj vlád, ktoré kompenzujú výpadok príjmov domácností a brzdia rušenie pracovných miest.

„Aj keď došlo k určitému oživeniu hospodárskej činnosti, úroveň ekonomického oslabenia zostáva mimoriadne vysoká a výhľad je veľmi neistý,“ napísal Lane v blogovom príspevku, „z našej strany sa ECB zaviazala poskytovať potrebné finančné stimuly.“

Laneho príspevok je prvým vyjadrením predstaviteľa banky od tlačovej konferencie jej prezidentky Christiny Lagarde zo 16. júla. Medzitým začali pribúdať aj optimistickejšie správy o vývoji hospodárskych ukazovateľov.

Európska centrálna banka nechala menovú politiku bez zmien

Európska centrálna banka bude pokračovať v programe nákupov aktív tempom 20 miliárd eur mesačne spoločne s dodatočným dočasným zvýšením objemu o 120 miliárd eur do konca roka.

Na optimizmus však môže byť priskoro. Nárast nových prípadov koronavírusu v Spojených štátoch posilnil euro voči doláru na úroveň 1,1908 USD/EUR, teda na najvyššie od polovice roku 2018 . To poškodzuje ekonomiky eurozóny, závislé od exportu.

To vyvolalo špekulácie o ďalšom posilnení programu nákupu dlhopisov, ktorý sa v júni rozšíril a predĺžil. Lane povedal, že akékoľvek zmeny schémy, ktorá je dnes hlavným nástrojom v arzenáli ECB, bude závisieť od vývoja inflácie.

„Celková obálka nákupov PEPP je určujúcim faktorom menovej pozície ECB,“ povedal Lane. „Výhľad inflácie zohráva pri určovaní primeranej menovej pozície ústrednú úlohu.“

Európska centrálna banka rozšírila pandemický program o ďalších 600 miliárd eur

Program bude pokračovať flexibilným spôsobom, kým sa podľa Rady guvernérov neskončí obdobie koronakrízy, v každom prípade však minimálne do konca júna 2021.

Európska centrálna banka (ECB) uvoľnila menovú politiku o niečo viac, než sa čakalo. Rada guvernérov ECB vo štvrtok zvýšila …