ECB vyčkáva, uvidí

Zdroj: Flicr

Prezident ECB Jean-Claude Trichet včera vyhlásil, že sadzby ostávajú na súčasnej úrovni 1 % a dodal, že pokles spotrebiteľských cien v eurozóne je len dočasný. „Súčasné sadzby sú primerané,“ povedal na tlačovej konferencii. „Hospodárska aktivita počas zvyšku roka zostane slabá, aj keď pokles sa spomaľuje.“

Hrubý domáci produkt eurozóny v prvom štvrťroku klesol o 2,5 %. Podľa Trichetových slov banka ponechá nízke úroky do konca tretieho štvrťroku 2010, no pozorne sleduje vývoj a vyčkáva, či bude treba ešte zasiahnuť.

Od októbra sadzby postupne znížila o 325 bodov. Aj keď súčasná miera je rekordným minimom, stále je najvyššia spomedzi najväčších rozvinutých ekonomík. Britská Bank of England včera tiež rozhodla, že sadzby ostatnú bezo zmeny na úrovni 0,5 %.

Spotrebiteľské ceny v eurozóne klesajú, no Trichet opäť trvá na tom, že bloku v širšej miere deflácia nehrozí. „Očakávame, že obdobie extrémne nízkej alebo negatívnej inflácie je krátkodobé a zo strednodobého časového hľadiska nadobudneme cenovú stabilitu,“ vysvetlil. V roku 2010 by podľa ECB mala ekonomika prejsť od fázy stabilizácie k pozitívnemu rastu.

Objem cenných papierov sa nezmení

ECB podľa Tricheta objem nakupovaných cenných papierov meniť nebude. „Neplánujeme zmeniť naše rozhodnutie dosiahnuť čiastku 60 miliárd eur.“ Ide o jedno z nekonvenčných opatrení banky v rámci, ktorého banka nakupuje cenné papiere kryté aktívami priamo z primárnych a sekundárnych trhov.

„Program je veľmi úspešný,“ povedal viceprezident Lucas Papademos. „Aktivita na sekundárnom trhu sa ešte nezvýšila tak, ako by sme chceli.“

Na otázku Reuters, či naplnia celý 60-miliardový plán Papademos odpovedal: „Očakávame, že implementácia prebehne tak, ako rozhodla výkonná rada a to o čom hovoríte, je špekulácia.“ Program by mal prebiehať 12 mesiacov. ECB a národné centrálne banky do konca júla nakúpili kryté bondy za 5 miliárd eur.

(EurActiv / Reuters)