ECB: Zachraňovanie pracovných pozícií brzdí obnovu

„Schémy na záchranu pracovných miest predstavujú príliš veľkú fiškálnu záťaž bez toho, že by tvorili priestor na nové investície na podporu obnovy,“ tvrdí Európska centrálna banka (ECB) v júnovom vydaní svojho pravidelného mesačného bulletinu.  ECB sa kriticky pozerá na opatrenia v podobe skráteného pracovného času či nútených dovoleniek pre krátkodobé odstavenie výroby. Podľa ECB sú síce „efektívnym nástrojom“ pre firmy, ktoré sa snažia zachrániť svoju pracovnú silu, no upozorňuje, že hospodársky pokles by musel trvať kratšie.

Podľa prognóz Európskej centrálnej banky (ECB) sa ekonomika eurozóny tento rok prepadne o 5,1 % (predchádzajúci odhad hovoril o 3,2-percentnom poklese). Rast hospodárstva zaznamenáme najskôr v polovici budúceho roka. Základnú úrokovú sadzbu nateraz ponechala na úrovni 1 %. Podľa prezidenta ECB Jeana-Clauda Tricheta je to primeraný krok. Analytici predpokladajú, že sadzba ostane nezmenená do konca budúceho roka.

Centrálna banka teda v skorú obnovu hospodárstva nedúfa. Preto vyzýva štáty k prehodnoteniu opatrení, ktoré sú fiškálnou záťažou a s predlžujúcou sa recesiou môžu spôsobiť, že ani firmy, ani pracovná sila, nebudú schopné adaptovať sa na zmenené hospodárske prostredie. Podľa ECB je dôležité, aby sa zamestnanci dokázali presúvať do iných podnikov a sektorov, ktoré sa vo fáze obnovy stali „výhodnou dlhodobou a stabilnou investičnou príležitosťou“.

Ako si všíma denník Financial Times, tieto kritické slová ECB smerovali najmä k najväčším ekonomikám eurozóny – Francúzsku a Nemecku. Obom krajinám sa práve vďaka opatreniam na udržanie pracovných miest podarilo spomaliť rast percenta nezamestnanosti. Najmä v Nemecku, kde v rámci skráteného pracovného času pracuje milión robotníkov. Vo Francúzsku je ich okolo 200 tisíc, čo je približne 0,7 % celkovej pracovnej sily krajiny (podľa štatistiky agentúry Insee).