ECB začína s výkupmi dlhopisov

Zdroj: TASR/AP

Európska centrálna banka (ECB) začne nakupovať vládne dlhopisy v rámci programu tzv. kvantitatívneho uvoľňovania od pondelka (9.3.) budúceho týždňa, potvrdil na štvrtkovej tlačovej konferencii v cyperskej Nikózii šéf eurobanky Mario Draghi.

Banka od programu očakáva, že napumpovaním nových peňazí do ekonomík eurozóny podporí rast a zvýši infláciu.

„Nákupy cenných papierov verejného sektora denominovaných v eurách na sekundárnych trhoch začíname 9. marca. Zároveň budeme pokračovať v nákupoch cenných papierov krytých aktívami a krytých dlhopisov, ktoré sme začali vlani,“ povedal šéf ECB Mario Draghi po zasadaní ECB na Cypre.

ECB plánuje mesačne naliať do ekonomiky eurozóny 60 miliárd eur. Okrem výkupu vládnych dlhopisov bude centrálna banka kupovať aj dlhy medzinárodných a nadnárodných inštitúcií a agentúr v eurozóne.

Zoznam medzinárodných a nadnárodných inštitúcií v eurozóne, ktorých dlhopisy v rámci  programu QE – PSPP (Public Sector Purchase Program) bude ECB nakupovať od pondelka:

Rozvojová banka Rady Európy

Európske spoločenstvo pre atómovú energiu

Európsky nástroj finančnej stability (EFSF)

Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM)

Európska investičná banka

Európska únia

Severská investičná banka

Agentúry v eurozóne:

Caisse d’amortissement de la dette sociale (CADES)

Union Nationale Interprofessionnelle pour l’Emploi dans l’Industrie et le Commerce (UNEDIC)

Instituto de Credito Oficial

Kreditanstalt fuer Wiederaufbau

Landeskreditbank Baden-Württemberg Foerderbank

Landwirtschaftliche Rentenbank

NRW.Bank

Euro vo štvrtok oslabilo

Na štvrtkové oznámenie ECB o spustení výkupu vládnych dlhopisov zareagoval aj kurz eura voči doláru, ktorý sa prepadol o 0,8 percenta pod hranicu 1,1 USD.

Spoločná európska mena klesla vo štvrtok aj voči japonskému jenu, a to o 0,3 % na 132,23 JPY za euro. Oslabila aj voči britskej libre, a to na úroveň najnižšiu od decembra 2008.

Inflácia nulová, eurozóna porastie

Program nákupu dlhopisov by mal trvať minimálne do konca septembra 2016. Za toto obdobie by ECB mala do ekonomiky eurozóny naliať 1,1 bilióna eur. Avšak nákup dlhopisov bude podľa Draghiho trvať dovtedy, kým sa nenaplní inflačná stratégia eurobanky. ECB si v strednodobom horizonte stanovila cieľ dostať úroveň rastu cien pod, ale zároveň blízko úrovne 2 %. 

Draghi pripomenul, že kvôli cenám ropy by tento rok mala byť v eurozóne nulová inflácia, aj keď eurobanka pôvodne počítala na tento rok s rastom spotrebiteľských cien o 0,7 %.  Budúci rok by sa inflácia mala dostať na úroveň 1,5 %. V roku 2017 by rast cien mal dosiahnuť úroveň 1,8 %, čo je dostatočne blízko inflačného cieľa ECB.

Ak by sa inflácia vyvíjala podľa prognózy ECB, je pravdepodobné, že v programe kvantitatívneho uvoľňovania, ktorý banka spustí v pondelok, nebude po septembri 2016 potrebné pokračovať, pripomína TASR.

Draghi tiež na štvrtkovej konferencii zverejnil prognózu, podľa ktorej by ekonomika eurozóny mala v roku 2015 vzrásť o 1,5 % a v roku 2016 by sa rast mal zrýchliť na 1,9 %. V porovnaní s decembrovou prognózou ECB to znamená zlepšenie vyhliadok vývoja ekonomiky.

Vtedy ECB predpokladala, že ekonomika eurozóny dosiahne v roku 2015 rast na úrovni 1 % a v roku 2016 na úrovni 1,5 %. V roku 2017 by sa podľa centrálnej banky mal rast opäť posilniť, a to na 2,1 %.