ECB zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 4,25%

Jean-Claude Trichet, prezident ECB, Zdroj: Európsky parlament

Európska centrálna banka sa vo štvrtok 3. júla rozhodla urobiť dlho očakávaný krok – zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 4,25%. Jej šéf Jean-Claude Trichet však odmieta, že by sa v blízkej budúcnosti chystalo ďalšie zvyšovanie.

Na krok ECB okamžite reagovali svetové trhy – cena ropy mierne klesla a euro sa oslabilo voči doláru.

Hlavným motivátorom politiky ECB je stále udržiavanie cenovej stability. Júnová inflácia v eurozóne dosiahla 4%, čo je najviac za posledných sedem rokov. To prinútilo ECB zvýšiť úrokovú sadzbu: „Inflácia sa významne zvyšuje od jesene minulého roka. Očakávame, že zostane vysoko nad želanou úrovňou, ktorá by zabezpečila cenovú stabilitu. Táto situácia bude trvať dlhšie, ako sme pôvodne predpokladali,“ vyhlásil šéf ECB na tlačovej konferencii.

Úroveň inflácie označil za „znepokojujúcu,“ pričom ju živí najmä „výrazné zdražovanie energie a potravín na svetových trhoch.“ Jean-Claude Trichet vidí možné riešenie vo zvýšenej ťažbe ropy: „Je množstvo priemyselných krajín, ktoré obmedzujú ťažbu…. a neumožňujú prieskum nových ropných ložísk,“ vyhlásil bez pomenovania konkrétnych krajín.

Komisár pre menové záležitosti Joaquín Almunia je presvedčený, že Európe hrozí „jasné riziko stagflácie“ – teda kombinácie nízkeho rastu a vysokej inflácie. Vyhlásil to 2. júla v rozhovore pre španielske noviny La Vanguardia. Guvernér ECB s tým nesúhlasí. Tvrdí, že ekonomický rast je stále solídny.

Správne politiky môžu problémy eliminovať, vyhlásil v rozhovore Almunia. Európa by si mala opäť pripomenúť ropnú krízu z polovice sedemdesiatych rokov: „Mali by sme sa poučiť z vtedajších chýb a venovať boju proti inflácii absolútnu prioritu.“

Za hlavnú príčinu rastu cien označil „veľmi silný tlak na svetový dopyt, ktorý spôsobuje rapídny rast ázijských ekonomík, v kombinácii s nedostatočnými investíciami do energetiky a produkcie obilnín.“