Eduard Heger sa stal predsedom Rady guvernérov Európskej investičnej banky

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO). [FOTO TASR/Jaroslav Novák]

Najvyššiemu riadiacemu orgánu Európskej investičnej banky bude predsedať 12 mesiacov.

Slovenský minister financií Eduard Heger (OĽaNO) v utorok (9.júna) prevzal na 12 mesiacov post predsedu Rady guvernérov Európskej investičnej banky (EIB), ktorej členmi sú ministri financií EÚ. Ide o najvyšší riadiaci orgán banky. V pozícii nahradí slovinského ministra financií Andreja Šircelja. Informovalo o tom Ministerstvo financií (MF) SR.

„EIB zohráva jedinečnú úlohu pri podpore dlhodobých investícií, ktoré zlepšujú životy a dávajú nové príležitosti celej Európe a celému svetu. Je mi cťou byť novým predsedom Rady guvernérov EIB a teším sa na vzájomnú spoluprácu s kolegami ministrami a EIB. Mojím cieľom bude zabezpečiť, aby finančná sila a technická odbornosť banky podporovala celú Európu, a to najmä v dnešných náročných časoch,“ reagoval Heger.

Rada guvernérov EIB pozostáva z ministrov navrhnutých každým z 27 členských krajín. Rada stanovuje smernice pre úverovú politiku v súlade s cieľmi politiky EÚ, schvaľuje ročné finančné správy a účtovné závierky, rozhoduje o účasti banky na finančných operáciách mimo EÚ a o zvýšení základného imania EIB.

Európska investičná banka je v spoločnom vlastníctve krajín EÚ. Jej cieľom je podporovať potenciál Európy v oblastiach zamestnanosti a rastu, podporovať opatrenia na zmiernenie zmeny klímy a presadzovať politiky EÚ mimo únie.