EK: Brusel sa Slovensku nemá za čo ospravedlniť

Zdroj: TASR Tomáš Halász

Sedem týždňov po nástupe do funkcie slovenskú premiérku Ivetu Radičovú včera prijali obaja vrcholní predstavitelia najsilnejšej európskej ekonomiky – nemecký prezident Christian Wulff a kancelárka Angela Merkelová. Vzhľadom na to, že Slovensko 11. augusta ako jediná krajina eurozóny odmietla poskytnúť svoj podiel na balíku bilaterálnych pôžičiek Grécku, jej návšteva vyvolala osobitný záujem médií.

Ešte pred schôdzkou Radičová pre viaceré periodiká uviedla, že ju pobúrila reakcia eurokomisára Olliho Rehna na rozhodnutie slovenského parlamentu. „Ide o porušenie záväzku poskytnúť dočasnú a podmienenú finančnúú pomoc Grécku, ktorý Slovensko prijalo v rámci Euroskupiny… Môžem len vyjadriť ľútosť nad týmto prejavom nesolidarity v rámci eurozóny…,“ uviedol pred dvomi týždňami Fín.

Radičová sa voči kritike Bruselu ohradila a vyhlásila chce žiadať o oficiálne ospravedlnenie Únie. „Spôsob, akým sa Olli Rehn, nevolený úradník z Bruselu, vyjadril o slobodne zvolených poslancoch slovenského parlamentu, bol urážlivý," vyhlásila Radičová pre nemecké noviny Die Welt. Podľa Radičovej Rehn nemal právo nazvať rozhodnutie slovenského parlamentu porušením solidarity. „Je len administrátor a nič viac,“ citovala agentúra DPA vyjadrenie slovenskej premiérky pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Na ostrú kritiku slovenskej priemiérky reagoval Rehnov hovorca Amadeu Altafaj, ktorý situáciu označil za nedorozumenie. „Komisia nikdy nevyhlásila nič, čo by sa mohlo chápať ako nedostatok rešpektu voči slovenskému parlamentu a jeho suverénnym rozhodnutiam.“

Zároveň upozornil na to, že komisár má právo vyjadrovať sa k záležitostiam, keďže má podľa európskych zmlúv povinnosť brániť všeobecné záujmy Únie ako celku. A v prípade pôžičky Grécka, išlo o ohrozenie eura a zároveň stability Spoločenstva. „Komisia je predsa politickým orgánom, ktorý sa skladá z politikov, ktorí sa politicky vyjadrujú.“ Ďalší hovorca komisie poukázal na fakt, že Rehna v jeho funkcii potvrdil Európsky parlament, teda priamo volení zástupcovia. "Z tohto pohľadu má nepopierateľnú politickú legitimitu."

Merkelová tiež vyjadrila ľútosť na slovenským rozhodnutím

Hoci sa očakávalo, že vyjadrenia slovenskej premiérky budú aj predmetom spoločných rokovaní šéfok vlád, Angela Merkelová po stretnutí priznala, že vedela o Radičovej pobúrení z nemeckých médií, no zamerali sa viac na to, prečo Slovensko o úvere rozhodlo tak, ako sa rozhodlo a o budúcnosti Grécka. „Nepomôže nám, keď sa budeme navzájom kritizovať," povedala Merkelová. Na tlačovej konferencii okrem toho uviedla, že keby na Slovensku „nedošlo k zmene vlády, celá pomoc Grécku by dopadla inak". Očakáva však, že v budúcnosti bude nová vláda zodpovedným partnerom.

Líderky hovorili o povodniach, vzťahoch medzi Maďarskom a Slovenskom a slovenskom zadlžení. Zhodli sa, že je potrebné dosiahnuť zlepšovanie dodržiavania zmlúv a pravidiel Paktu stability a rastu.

Podľa Radičovej malo na odmietnutie pôžičky Grécku morálne právo a po boku kancelárky  síce zopakovala pobúrenie za slová Olliho Rehna, no o ospravedlnení už nehovorila. Zdôraznila však, že „takýto výkrik nahlas môže byť nápomocný k tomu, aby sme rýchlejšie naštartovali procesy ozdravenia, dodržiavania zmlúv a kritérií."

Merkelová reagovala aj na žiadosť deviatich členských krajín, vrátane Slovenska, aby sa pri kontrole rozpočtovej disciplíny brali dô úvahy aj náklady na dôchodkovú reformu. Podľa kancelárky by to však mohlo viesť práve k neželanému oslabeniu Paktu stability a rastu. "To je presný opak toho, čo chceme dosiahnuť," zdôraznila kancelárka. "Ja osobne som veľmi zdržanlivá pri takýchto zmenách," uviedla Merkelová. "Bola by to veľmi ťažká situácia s tendenciou, že na konci sa oslabí Pakt stability."

(EurActiv/TASR)

Pozície:

„V slovenskej logike je odmietnutie (gréckej pôžičky) pochopiteľné. V Európskej logike je nepochopiteľné, pretože s tým Slovensko už raz súhlasilo“, povedal pre EurActiv.de Zdenek Lukas z Viedenského inštitútu pre medzinárodné hospodárke porovnania (WIIW).

Piotr Kaczynski, Analytik bruselského think-tanku Centra pre štúdium európskych politík (CEPS), pre denník SME povedal, že to, čo robí slovenská premiérka, podľa neho "nie je potrebné" a Európska komisia ani komisár Rehn sa nemajú za čo ospravedlňovať.