EK priznala vplyv finančnej krízy

“Globálna ekonomika spomaľuje a finančná kríza pokračuje. Doposiaľ európska ekonomika relatívne dobre odolávala týmto tlakom, ale už sa nemôže vyhnúť následkom. Predpokladaný rast v roku 2008 je znížený o 0,4 percentuálneho bodu a vysoká inflácia sa vytráca len postupne,” uvádza sa na stránke Európskej komisie. Vo svetle nových ekonomických reálií prehodnotila svoju ekonomickú predpoveď na rok 2008:

  • rast HDP eurozóny 1,8% (2,7% v roku 2007)
  • rast HDP EÚ 2% (2,9% v roku 2007)
  • inflácia v eurozóne 2,6%
  • inflácia v EÚ 2,9%

Horšie vyhliadky spôsobilo najmä spomalenie najväčších ekonomík eurozóny – Nemecka (- 0,5 pp na 1,6%), Talianska (- 0,7 pp na 0,7%) a Francúzska (- 0,3 pp na 1,7%). To je studená sprcha najmä pre francúzsku vládu, ktorá zostavila rozpočet na rok 2008 s predpokladaným rastom 2% až 2,5%.

Revíziu ekonomického výhľadu komisia zdôvodňuje “pokračujúcou finančnou krízou, prudkým spomalením rastu v USA a vysokými cenami na svetových trhoch.” Globálna ekonomická situácia na začiatku roku 2008 zostáva naďalej “neobyčajne neistá” a vyhodnocovanie škôd sa ešte neskončilo. 

Dlhodobejšie vyhliadky sú však pozitívne – komisia očakáva “určité zrýchlenie v druhej polovici roku 2008.” Koncom roka by mala klesnúť aj očakávaná inflácia v EÚ z 2,9% na 2,5%.

Komisár pre ekonomické a menové záležitosti Joaquín Almunia komentuje prognózy optimisticky. Tvrdí, že Európa síce jasne pocítila vplyv globálnej krízy, ale “vďaka vykonaným reformám a silným základom má posilnenú schopnosť odolávať otrasom.” Preto “najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s aktuálnymi problémami je pokračovať ďalej v štrukturálnych reformách a stabilnej makro-ekonomickej politike.”