EK: Slovenský rozpočet je v súlade s pravidlami únie

Eurokomisári Valdis Dombrovskis, Marianne Thyssenová a Pierre Moscovici (zdroj: Európska komisia)

Európska komisia dnes zverejnila posudky k rozpočtovým návrhom na budúci rok. Posudzovanie sa týkalo 16 krajín eurozóny. Grécko a Cyprus, na ktoré sa vzťahujú programy makroekonomických úprav, majú výnimku.

„Patríme medzi štyri krajiny v eurozóne, ktorých rozpočet je hodnotený ako najlepší zo všetkých. Sme v klube s Nemeckom, Luxemburskom a Holandskom. Je to veľmi dobrý klub,“ upozornil dnes na tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír.

Stanovisko Komisie k návrhu rozpočtového plánu Slovenska uvádza iba mierne výhrady. Zároveň vyzýva slovenské orgány, aby boli pripravené prijať nevyhnutné opatrenia v rámci národného rozpočtového postupu s cieľom zabezpečiť, aby aj rozpočet na rok 2015 bol naďalej v súlade s Paktom stability a rastu.

Je to jeden z najlepších, ak nie najlepší rozpočet, ktorý som kedy predkladal alebo pomáhal tvoriť, tvrdí šéf rezortu financií.

Riziko nesúladu

 „Už koncom októbra dospela EK k záveru, že žiadny z návrhov rozpočtových plánov na rok 2015 nevykazuje mimoriadne závažný nesúlad s požiadavkami Paktu stability a rastu, ktorého cieľom je zabezpečiť zdravé verejné financie v EÚ,“ pripomenuli dnes zástupcovia komisie. Podpredseda Valdis Dombrovskis povedal, že teraz „prišiel čas pokročiť v ambicióznych štrukturálnych reformách“.

Riziko nesúladu vykazuje podľa EK 7 členských štátov. Zvláštna pozornosť bude venovaná francúzskemu, talianskemu a belgickému rozpočtu. Tie v minulosti žiadali flexibilitu pri výklade spoločných európskych pravidiel.

Od týchto krajín očakáva únia prijatie systémových reforiem na podporu hospodárskeho rastu. K nim sa Francúzi, Taliani a Belgičania zaviazali v liste, ktorý dnes adresovali európskej exekutíve. Prisľúbili tiež iné dodatočné fiškálne opatrenia.

„Začiatkom marca sa rozhodneme, či sú potrebné ďalšie kroky v rámci Paktu stability. Dovtedy budeme mať jasnejšiu predstavu o tom, či vlády plnia svoje reformné záväzky,“ konštatoval dnes eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici.

EurActiv.sk/TASR