EK: Španielsko svoje rozpočtové ciele nesplní

Autor: renjith krishnan, Freedigitalphotos.net

Exekutíva zajtra zverejní svoje odhady pre hospodársky vývoj členských štátov v tomto a budúcom roku. Jarný prieskum obsahuje výhľad pre rast, rozpočtové deficity a dlhy.

Dobré správy však podľa agentúry Reuters nečakajú Španielsko. Madrid sa zaviazal, že svoj rozpočtový schodok zníži tento rok na 5,3 % z 8,5 % minulý rok. Hranicu 3 % chce dosiahnuť v roku 2013.

Ako uvádza Reuters, nemenované zdroje z Komisie upozorňujú, že ak Španielsko neprestaví politiky, tohtoročný deficit dosiahne 6 % a v roku 2013 sa bude pohybovať okolo 4 %.

Madrid je pod intenzívnym tlakom finančných trhov, keďže investori chcú, aby vláda ukázala schopnosť vrátiť verejné financie do udržateľných koľají. Tvrdí teda, že žiadne neplnenie cieľov nehrozí.

„Diskusia teraz nie je o zmiernení cieľa pre deficit, ale skôr ako ho splniť,“ uviedol premiér Mariano Rajoy. Nemenovaný predstaviteľ španielskej vlády pre Reuters potvrdil, že v súčasnosti sa nesnažia o zmiernenie nastavených limitov.

„Nebudeme ciele meniť a oba ich splníme. Budeme sa držať nášho plánu pre zníženie deficitu. Reformy a rozpočet, ktoré sme nedávno predstavili, nás nastavili správnym smerom,“ zdôraznil.

Španielsko už raz tento rok od partnerov v eurozóne dostalo viac priestoru pri konsolidácii. Pôvodne mal tohtoročný deficit byť len na úrovni 4,4 %. Avšak ekonomika by mala miesto 0,7-percentného rastu zaznamenať pokles o 1,7 %. Budúci rok by ekonomika mala rásť o 0,2 %.

Vzhľadom na to, že aj eurozóna sa tento rok prepadla do miernej recesie, politici a ekonómovia začali vyzývať k tomu, aby sa viac pozornosti venovalo aj podpore rastu, ak chce blok po dvojročnej dlhovej kríze znovu získať dôveru trhov.

Španielsku ešte ostáva možnosť, že v roku 2013 bude viac pozornosti venovať štrukturálnemu deficitu a nie nominálnej hodnote, tak ako to urobilo Taliansko. Tým by získalo ešte rok navyše na dosiahnutie 3 %.

To, či sa krajine rozpočtové ciele podarí dodržať však vo veľkej miere záleží na tom, aké rozpočty do mája predložia španielske regióny.

(EurActiv/Reuters)