Ekonóm Baláž: Hrozbou pre slovenskú ekonomiku nie sú clá na oceľ, ale na autá

Volkswageny v Nemecku pripravené na export [TASR/AP/Joerg Sarbach]

Európska komisia nevidí v spore okolo ciel na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov priestor pre rozsiahle európske ústupky.

Spojené štáty nateraz pozastavili platnosť 25-percentného cla na oceľ pre EÚ, no pokiaľ by takto zaťažili európske autá, slovenskú ekonomiku to ovplyvní veľmi negatívne.

To aj napriek tomu, že Spojené štáty nepatria k našim najväčším obchodným partnerom. V diskusnej relácii na Tablet.TV to vyhlásil Vladimír Baláž z Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Globálna obchodná vojna nehrozí

„Samotná oceľ a jej vývoz do USA nie je pre slovenskú ekonomiku hrozbou, aj keby sa zvýšili clá. Pokiaľ sa však započítajú autá vyrobené na Slovensku, ktoré sa vyvážajú pod nemeckou vlajkou, tak by americké clá znížili slovenské HDP o 0,7 percenta,“ zdôraznil Baláž.

Hoci USA uvaľujú clá, globálna obchodná vojna podľa Baláža napokon nehrozí.

„Bol by to zbytočný konflikt bez víťaza. Najsilnejšie ekonomiky musia rokovať, aby sa odstraňovali prekážky obchodu a vytvoril sa priestor, aby sa lepšie využívali domáce komparatívne výhody,“ povedal Baláž.

Americké clá sa míňajú účinkom

Americké clá na dovoz ocele a hliníka vstúpili do platnosti v piatok 23. marca, pričom na oceľ uvalili USA 25-percentné clo a na hliník clo na úrovni 10 percent.

Baláž tvrdí, že sa míňajú účinkom. „Kanada a Mexiko dodávajú vyše štvrtiny ocele, no na nich sa clá nemôžu uplatniť, lebo sú spolu s USA v Severoamerickej zóne voľného obchodu (NAFTA). V prípade EÚ sa účinnosť dočasne pozastavila. To sa týka aj ďalších deviatich krajín vrátane Južná Kórey a Japonska, čo sú významní americkí spojenci. Opatrenie malo byť zamerané proti Číne, no tá už skôr obrátila tovarové toky inam,“ vysvetlil Baláž.

Európski oceliari vítajú prešetrovanie amerických ciel, čínski chcú vlastnú ochranu

Brusel začal vyšetrovať americké antidumpingové opatrenia. Európski výrobcovia ho žiadajú, aby konal rýchlo. Jeho čínski kolegovia sa obrátili na vládu v Pekingu.

Čína, ktorá je najväčším producentom ocele na svete, vyviezla minulý rok 75,43 milióna ton produktov z ocele. Čínske ministerstvo obchodu v pondelok 26. marca uviedlo, že Peking je ochotný posilniť komunikáciu a koordináciu s EÚ s cieľom riešiť problém, ktorý vznikol zavedením dovozných ciel zo strany USA. Zároveň dodalo, že ochranárske opatrenia situáciu len zhoršia.

Ústupky môžu ohroziť iné dohody

Európska komisia zjavne nevidí v spore okolo ciel na dovoz ocele a hliníka do USA priestor pre nejaké rozsiahle európske ústupky.

Komisia podľa diplomatov informovala predstaviteľov členských štátov Európskej únie, že jednostranná ústretovosť Únie by mohla mať významný negatívny vplyv na vzťahy s inými dôležitými obchodnými partnermi. Ako konkrétny prípad uviedla dôsledky, ktoré by malo diskutované zníženie cla na dovoz áut z USA do EÚ. To by mohlo ohroziť už vyrokovanú dohodu o voľnom obchode s Japonskom, keďže aj Tokio by potom mohlo požadovať nové ústupky.

Európa odmieta vyjednávať so Spojenými štátmi pod nátlakom

Európska exekutíva otvorila vyšetrovanie amerických opatrení, ktoré môže viesť k zavedeniu vlastných taríf alebo kvót pre ochranu oceliarskeho priemyslu.

Medzi Washingtonom a Bruselom aktuálne prebiehajú obchodné rokovania, keďže štáty EÚ majú výnimku z nových ciel na dovoz kovov do USA len do 1. mája. USA údajne požadujú výmenou za trvalé vyňatie z ciel ústupky. Pre Spojené štáty by symbolicky dôležité bolo zníženie dovozných ciel na autá, ktoré aktuálne predstavuje 10 percent, zatiaľ čo clo na dovoz áut z EÚ do USA je len 2,5 percenta. Zatiaľ nie je nič známe o priebehu rokovaní, ktoré za EÚ vedie komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.

Z obavy o spor padajú burzy

Burzy po oživení pred predĺženým víkendom po Veľkej noci opäť padajú. Európske akciové trhy nasledujú burzy v USA, kde kľúčový index Dow Jones v pondelok 2. apríla stratil takmer 2 percentá. Dôvodom je obchodný spor medzi USA a Čínou rovnako ako zhoršenie nálady v priemysle eurozóny.

Kľúčový nemecký index Dax sa o 12.25 SELČ nachádzal s mínusom 1,06 percenta na úrovni 11.969,07 bodu. Index blue-chipov z eurozóny EuroStoxx 50 klesol o 0,68 percenta na 3338,65 bodu a kľúčový francúzsky index CAC 40 stratil 0,55 percenta a nachádzal sa na úrovni 5138,80 bodu. Britský FTSE 100 sa znížil o 0,32 pecenta na 7034,18 bodu.

„Eufória zo Zeleného štvrtka je už minulosťou,” komentoval vývoj na akciových trhoch portfóliový manažér firmy QC Partners Thomas Altmann. Hlavným dôvodom je podľa neho eskalácia obchodného konfliktu medzi Čínou a USA. Peking v reakcii na clá Washingtonu zvýšil clá na dovoz mnohých produktov z USA.

V pondelok výrazne oslabili aj americké burzy. Kľúčový index Dow Jones Industrial klesol o 1,90 percenta  na 23.644,19 bodu. Širší S&P 500 padol o 2,23 percenta na 2581,88 bodu a technologický index Nasdaq 100 o 2,89 percenta na 6390,84 bodu.