Ekonomický indikátor padá

Dôvera podnikov a spotrebiteľov v silu ekonomiky a jej ďalší vývoj zostáva v máji v rámci eurozóny nezmenená na hodnote 97,1. V EÚ však ekonomický indikátor klesol o 1,3 bodu na hodnotu 96,7. V oboch prípadoch ide o hodnoty pod dlhodobým priemerom. Informácie zverejnila Európska komisia.

Na Slovensku klesá ekonomický sentiment už tretí mesiac za sebou. V máji dosiahol hodnotu 82,8 (apríl 90,5, marec 96,2). Klesla najmä spotrebiteľská dôvera, očakávania v priemysle a stavebníctve.

Podobné dôvody stoja aj za celoeurópskym poklesom indikátora. Jeho prepad pribrzdil iba nárast dôvery v maloobchode a stabilné hodnotenie služieb. Ťahúň európskej ekonomiky – Nemecko si svoju pozíciu mierne vylepšilo (+ 0,2) a s hodnotou 103,0 zostáva spolu s Poľskom (116,8) jedinou krajinou s ekonomickým sentimentom nad dlhodobým priemerom.

Dôvera v ekonomiku sa najvýraznejšie zvýšila v Taliansku (+ 3,0). Naopak, prudko klesla vo Veľkej Británii (- 5,2), Francúzsku (3,3) a Španielsku (- 0,9).

Analytikom pridáva optimizmus v hodnotení stavu európskej ekonomiky iný ukazovateľ – Indikátor podnikateľskej klímy, ktorý sa v máji zvýšil na 0,54 bodu z aprílovej hodnoty 0,43. Je to následok „lepšieho hodnotenia výrobných trendov priemyselnými manažérmi,“ uvádza Európska komisia.

Klesajúci európsky ekonomický sentiment dopĺňa rastúca inflácia. Podľa FT by v máji v eurozóne mala dosiahnuť 3,6%, čo je takmer najviac za uplynulých 16 rokov. Oficiálna štatistika bude zverejnená v piatok. Prognóza predpokladá, že v najbližších mesiacoch sa inflácia bude približovať až k hranici 4%.