Ekonomika eurozóny rástla pomalšie, slovenská zrýchlila

Autor: Master isolated images, Zdroj: FreeDigitalPhotos.net

„Rýchly odhad HDP potvrdil pokračujúce oživenie slovenskej ekonomiky aj počas prvého štvrťroku 2014. Dynamika rastu na medzikvartálnej báze pokračovala na vzostupe. Posilnenie oživenia napovedali už skôr publikované mesačné údaje reálnej aktivity, no štvrťročné údaje predsa len priniesli výrazné prekvapenie,“ uviedol v reakcii na zverejnené údaje makroekonóm VÚB banky Andrej Arady. 

„Prekvapenie tak priniesol cenový vývoj, keď pokles cien výrazne nafúkol údaje reálneho rastu HDP. Vývoj deflátora nás tak primäl prehodnotiť celoročný odhad reálneho rastu HDP smerom nahor,“ dodal Arady.

„Štruktúru rastu zverejní ŠÚ SR až začiatkom júna, na základe mesačných štatistík sa však môžeme domnievať, že rast HDP výraznou mierou podporila oživujúca sa spotreba domácností. Od dna sa mohli pozvoľna odliepať aj súkromné investície, čo by mohli naznačovať aj bankové úvery poskytnuté nefinančným podnikom, ktoré už v prvom štvrťroku tohto roka ďalej neklesali,“ povedal analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

„Rast reálneho HDP bol v 1. štvrťroku 2014 silnejší, ako sme očakávali a naznačuje, že celoročný rast môže dosiahnuť skôr okolo 2 %, alebo mierne nad 2 %. Pomalý rast nominálneho HDP však predstavuje negatívnu správu pre verejné financie, keďže sa prejaví nižším rastom daňových príjmov. Stále pozitívny sentiment v eurozóne naznačuje, že ekonomické oživenie by malo pokračovať aj v nasledujúcich kvartáloch. Rast ekonomiky našich hlavných obchodných partnerov by mal mať pozitívny vplyv aj na našu ekonomiku," dodal analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž.

NBS: Ekonomický rast ťahá už aj dopyt

Podľa analytikov menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS) štatistiky za prvé mesiace roka a zlepšená nálada v hospodárstve pritom podľa nich môžu signalizovať vyváženejší ekonomický rast ako doposiaľ.

„Predpokladáme, že k doterajšiemu hlavnému ťahúňovi ekonomiky – zahraničnému dopytu sa začiatkom tohto roka pridal aj domáci dopyt. Rast HDP 1. štvrťroka 2014 by už mal stáť na dvoch nohách,“ konštatujú v aktuálnom komentári.

Vzhľadom na posilnenie spotrebiteľskej dôvery a rastúce tržby maloobchodu mohla rýchlejšie rásť aj súkromná spotreba. Analytici NBS okrem spotrebného očakávajú aj rast investičného dopytu. Jeho zdrojom môže byť oživujúce sa stavebníctvo.

Rast ekonomiky zároveň poskytol impulz pre dodatočnú tvorbu pracovných miest. „Štvrťročný údaj potvrdil, že po minuloročnom nepriaznivom vývoji zamestnanosti prichádza očakávané zlepšenie situácie na trhu práce,“ konštatujú s tým, že zlepšený vývoj zamestnanosti by mohol minimálne v krátkodobom horizonte pokračovať.

Ekonomika eurozóny rástla pomalšie

Ekonomika eurozóny rástla v 1. štvrťroku pomalšie, než sa očakávalo. HDP eurozóny sa v prvých troch mesiacoch tohto roka medzikvartálne zvýšil o 0,2 % a v celej EÚ o 0,3 %, uviedol vo svojom odhade Eurostat.

Experti v priemere počítali s dvojnásobne vyšším tempom rastu. To znamená, že ekonomika eurozóny zostáva slabá.

Podľa analytika Toma Rogersa z poradenskej spoločnosti EY by sa tieto údaje mali stať „budíčkom pre všetkých politikov v eurozóne, ktorí majú tendenciu sa domnievať, že pre hospodárske oživenie už toho bolo urobeného dosť".

Motorom rastu ekonomiky eurozóny zostáva Nemecko, ktorého HDP si v 1. štvrťroku polepšil o 0,8 % a medziročne o 2,3 %. Rast nemeckej ekonomiky tak podľa agentúry Reuters dosiahol najrýchlejšie tempo za tri roky. Francúzska ekonomika však stagnovala a talianske hospodárstvo utrpelo medzikvartálny pokles o 0,1 %.

Grécka ekonomika v prvom štvrťroku medziročne klesla o 1,1 %. Ide o najpomalšie tempo poklesu od začiatku roku 2010, kedy krajina stála na pokraji štátneho bankrotu a musela požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc. Predbežné údaje o výkone ekonomiky sú však lepšie ako očakávali trhy.

Naopak, portugalská ekonomika klesla v medzikvartálnom porovnaní o 0,7 %. Očakávalo sa pritom, že bude pokračovať v expanzii.

Za českou stagnáciou je tabak

Česká ekonomika v prvom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim stagnovala. Dôvodom nie je zlý vývoj ekonomiky, ale pokles príjmov zo spotrebnej dane z tabakových výrobkov spôsobený predzásobením na konci minulého roka. Medziročne HDP stúpol o dve percentá. Analytici počítali skôr so štvrťročným poklesom ekonomiky a očakávali medziročný rast.

„Vo štvrťročnom porovnaní HDP nerástol v dôsledku výrazného poklesu príjmu zo spotrebnej dane z tabakových výrobkov vyplývajúceho z predzásobenia koncom minulého roku na úkor tohtoročného prvého a druhého štvrťroku,“ uviedol Český štatistický úrad.  

Tohto roku čaká Česko už druhá vlna zdražovania tabakových výrobkov. Kvôli slabšiemu kurzu českej koruny totiž Česko neplní sadzby stanovené Úniou.

Pozície

Pozitívne čísla slovenskej ekonomiky potvrdzujú „paru“ v hospodárstve SR, ktorá môže byť spoločne s ostatnými krajinami Vyšehradskej štvorky  motorom rastu Európskej únie, uviedol taliansky senátor a bývalý premiér Talianska Mario Monti na stretnutí s ministrom financií SR Petrom Kažimírom. „Už dlhšiu dobu obdivujem ekonomiku Slovenska a jeho odvážne rozhodnutie vstúpiť pred niekoľkými rokmi do eurozóny,“ uviedol Monti.

(EurActiv/TASR/Reuters)