Ekonomika Lotyšska v najkritickejšom stave spomedzi krajín EÚ

Lotyšský štatistický úrad v pondelok (9. februára) potvrdil, že hospodárska a ekonomická situácia v krajine je kritická. Hrubý domáci produkt v štvrtom kvartáli zaznamenal 10,5-percentnú kontrakciu a analytici predpovedajú ďalší 10-percentný pokles v roku 2009. Lotyšsko sa strmo potápa do recesie, najrýchlejšie v rámci EÚ.

V regióne už dlhšiu dobu panuje na finančných trhoch nervozita. Lotyšsko bolo predtým najrýchlejšie rastúcou ekonomikou spomedzi členských krajín, no po krachu na finančných trhoch, zahraničné banky prestali podporovať realitný sektor, poklesla aktivita vo výrobe a službách a krajine ostali len obrovské dlhy. V decembri vláda získala úver od Medzinárodného menového fondu, Európskej únie a ďalších inštitúcií v hodnote 7,5 miliardy eur na podporu stability meny po tom, čo kríza prudko zasiahla najväčšiu nezávislú banku v krajine. Vznikli však obavy, či Lotyšsko bude pod vplyvom zhoršujúcej sa situácie schopné splniť záväzky voči MMF.

Ilmars Rimsevics, guvernér Lotyšskej národnej banky pre Financial Times povedal, že vláda a banky (prevažne v rukách švédskych bankových inštitúcií) musia stimulovať ekonomiku na prevenciu dlhodobej recesie. Aj keď sa banky na čele so Swedbank a SEB počas rokovaní s MMF zaviazali, že sa pokúsia udržať úroveň poskytovania pôžičiek, Rimsevics predpokladá v roku 2009 veľmi slabý tok úverov.  Vláda vyhlásila, že stimulačný balík na pomoc boriacim sa podnikom v priebehu najbližších týždňov.