Ekonomika sa dvíha aj bez pôžičiek

Európske podniky v auguste hodnotili vyhliadky ekonomiky oveľa pozitívnejšie, podľa Komisie známky obnovy vykazovali takmer všetky sektory – vrátane služieb, výroby a konštrukcií. Prieskum medzi firmami a spotrebiteľmi (Indikátor ekonomického sentimentu) sa robí každý mesiac na vzorke 125 tisícoch firiem a takmer 40 tisícoch spotrebiteľov.

„Lepšia nálada“ však nepramení z toho, že by sa do firiem obnovil finančný tok, ktorý je v Európe stále veľmi obmedzený a podľa ECB sa v posledných mesiacoch zhoršil. Úvery súkromnému sektoru schválené banka v máji vzrástli o 1,8 %. Odvtedy však akoby „začali strácať dych“. V júni sa počet pohol nahor o 1,5 % a v júli výrazne spomalil na 0,6 %.

Nové obmedzenie úverovania je prekvapivé najmä pre masívne objemy, ktoré do európskych trhov pumpuje ECB. V júni Frankfurt bankám požičal rekordných 442 miliárd eur, aby rozprúdil váhavé poskytovanie pôžičiek, ktoré je veľkou výzvou najmä pre malé a stredné podniky.

Úrokové sadzby sú na historicky najnižšej úrovni, a v máji sa ECB rozhodla, že bude nakupovať kryté bondy v hodnote 60 miliárd eur, aby podporila dôveru na kreditných trhoch. Okrem toho vyhlásila, že predĺži maximálne obdobie v rámci, ktorého požičiava peniaze na jeden rok, namiesto predchádzajúcich šiestich mesiacov.  

(EurActiv / Reuters)