EP včera definitívne schválil dohodu o voľnom obchode s Južnou Kóreou

Parlament dohodu schválil pomerom – 465 za, 128 proti a 19 poslancov sa zdržalo. Podľa odhadov by sa mala zdvojnásobiť hodnota tovarov, ktoré si obe strany vymieňajú a dosiahnuť okolo 100 miliárd eur ročne.

Cieľom paktu je v priebehu najbližších piatich rokov eliminovať 98 % dovozných ciel, odstrániť obchodné bariéry v prípade priemyselného tovaru, poľnohospodárskych produktov a služieb.

Južná Kórea výsledok hlasovania uvítala. „Vláda dúfa, že aj náš parlament dokáže rovnako rýchlo dokončiť ratifikačný proces, tak, aby dohoda mohla platiť podľa plánu od 1. júla,“ reagovalo juhokórejské ministerstvo obchodu. Krajina v súčasnosti pripravuje podobnú dohodu aj s USA.

Poslanci prijali aj ochrannú klauzulu pre prípad, že by zníženie colných poplatkov viedlo k neúmernému zvýšeniu objemu dovážaných tovarov z Južnej Kórey a tak poškodzovalo európskych výrobcov. Vďaka nej Únia môže pozastaviť postupné znižovanie colných poplatkov, prípadne ich zvýšiť na pôvodnú úroveň. Klauzula odpovedá najmä na výhrady Talianska. Krajina zmluvu dlho blokovala pre obavy, že miestni výrobcovia by nezvládli masívny import kórejských áut.

O podobnú dohodu už prejavili záujem aj ďalšie ázijské ekonomiky. EÚ a napríklad Taiwan spolu vytvorili niekoľko pracovných skupín a v súčasnosti rokujú napríklad o automobilovom priemysle a duševnom vlastníctve. Formálne vyjednávania však ešte nezačali.

Hovorí sa aj o dohode s Japonskom. Obchodná výmena medzi touto krajinou a EÚ je však dvakrát väčšia ako v prípade Južnej Kórey, čo by mohol byť tvrdý úder pre európsky priemysel.

(EurActiv/Reuters)