EÚ a Brazília by mali spolu viac obchodovať

foto: prezident EÚ Herman Van Rompuy a prezident Brazílie Ignacio Lula da Silva, zdroj: flickr, President of the European Council

Európska únia a juhoamerický obchodný blok Mercosur obnovili v máji rokovania, ktoré sa predtým na šesť mesiacov pozastavili. Ich cieľom je vytvorenie najväčšej svetovej zóny voľného obchodu, ktorá bude v sebe zahŕňať 750 miliónov ľudí a tovarov, ktorých cena sa ohodnocuje na 65 miliárd eur ročne.

Iniciatíva sa stretla v Európe so silným odporom farmárov, environmentalistov a zákonodarcov. „Pokračuje to veľmi pomaly. Potrebujeme urýchliť veci,“ povedal šéf federácie brazílskeho priemyslu CNI Robson Andrade pri rokovaniach na summite EÚ Brazília, ktorý sa uskutočnil v meste Brazília.

Obmäkčovanie francúzskych sŕdc

V nedávnych týždňoch francúzska lobby vo Francúzsku a v iných častiach Európy môžné uzavretie dohody kritizovala s odôvodnením, že lacnejšie dovozy z Brazílie ako napríklad etanol, či mäso nespĺňajú environmentálne a zdravotné štandardy, a zároveň by mohli zničiť miestnych farmárov.

„Najťažšou oblasťou je ako vždy poľnohospodárstvo,“ povedal Pierre- Alain de Smedt z Belgického podnikateľského združenia.

„Chceme ambicióznu dohodu. Je dôležité, aby mali toto politici na pamäti keď sa dostanú pod politický tlak,“ dodal.

Brazílsky prezident Luiz Ignacio Lula da Silva povedal, že sa v nasledujúcich mesiacoch pokúsi presvedčiť svojho francúzskeho kolegu, aby vyjadril podporu dohode. „Potrebujeme obmäkčiť srdcia Francúzov,“ povedal da Silva.

Niektorí priemyselní lídri už vyzdvihli výhody dohody pre európske podniky, ktoré v súčasnosti zápasia s krízou eurozóny. „V časoch krízy v Európe je dôležité sa upriamiť na rýchly rast v krajinách ako je Brazília. Spravíme všetko, čo môžeme, aby sme vyvinuli tlak na predstaviteľov na oboch stranách,“ povedal šéf portugalského Priemyselného združenia Jorge de Matos.

Očakáva sa, že brazílska ekonomika tento rok porastie tempom viac ako 7,5 percenta, na rozdiel od európskych krajín, ktoré sa snažia dostať z recesie. Eurokomisár José Manuel Barroso priznal, že vyjednávania nebudú jednoduché. „Je nás 27, potrebujeme získať podporu na mnohých frontoch, v mnohých sektoroch,“ povedal Barroso. Šéf Komisie zároveň žartoval, že ak by boli úspechy vo futbale nejakým znamením, tak sú výhliadky na uzavretie obchodnej dohody dobré. „Všimli ste si, že Majstrovstvá sveta vo futbale vyhrali iba krajiny EÚ, či Mercosuru? Ak sme boli schopní zakaždým vyhrať Svetový pohár, mali by sme byť schopní dosiahnuť historickú dohodu, ktorá je pre naše hospodárstva taká dobrá,“ povedal Barroso počas tlačovej konferencie, ktorá sa uskutočnila následne po stretnutí prezidenta EÚ Hermana Van Rompuya s brazílskym prezidentom.

Postoje

Zakladateľ podnikateľského združenia EuBrasil Luigi Gambardella povedal, že Brazília je rozhodne pre európske spoločnosti najlepším miestom, kde investovať. Gambardella citoval slová brazílskeho ministra pre rozvoj Miguela Jorgeho, ktorý povedal, že jeho krajina v najbližších rokoch hodlá investovať 735 miliárd dolárov do infraštruktúry, priemyslu a stavebníctva. Podľa Jorgeho je tak „teraz najlepší čas na investície v krajine,“ informuje Gambardella.

Brazílska centrálna banka upravila výhliadky krajiny na rast na 7,3 percenta tento rok. Priemyselná výroba v krajine má pritom rásť tempom 12 percent. Už v prvých štyroch mesiacoch roka pritom táto výroba vzrástla o 18 percent a očakáva sa, že obchodný prebytok dosiahne tento rok úroveň 15 miliárd dolárov, povedal Jorge.