EÚ a Čína vykopali vojnovú sekeru kvôli topánkam

 

Krátka správa

Po zavedení antidumpingových ciel na čínske a vietnamské topánky v apríli 2006, ktoré mali zabrániť zaplaveniu európskeho trhu, teraz Komisia navrhuje ďalší plán, na základe ktorého budú obmedzené clá, ale len do istej výšky.

Cieľom plánu je pomôcť európskym výrobcom bojovať s nízkonákladovými dovozmi z Číny a Vietnamu, ale komisár Peter Mandelson sa bude pokúšať vyhnúť opakovaniu minuloročnej krízy, keď milióny kusov oblečenia vyrobených v Číne nemohli vstúpiť na európske trhy po zavedení obchodných kvót vyjednaných v júni 2005 (pozri EurActiv.sk 31. august 2005).

Podľa zdrojov EÚ by vďaka novému systému, v ktorom bude zavedený tarif vo výške 12%, mohlo na európsky trh prúdiť 140 miliónov párov topánok z Číny a 80 miliónov z Vietnamu. Nad toto množstvo budú uložené clá vo výške 23% pre Čínu, 29,5% pre Vietnam. Podľa hovorcu komisára Mandelsona Petra Powera, však nebude „žiadny limit na množstvo topánok, ktoré môžu byť dovezené”.

Peking odmietol návrh s odôvodnením, že zavedenie systému kvót nebude v súlade s pravidlami WTO. „Jediný dôvod, pre ktorý to chce Únia urobiť, je ukončiť antidumpingové poplatky”, povedal Mei Xinyu, výskumník Čínskej akadémie medzinárodného obchodu a ekonomickej spolupráce, ktorá je think tankom Ministerstva obchodu. Čínski predstavitelia nevylúčili možnosť, že s problémom pôjdu pred WTO.

Európski maloobchodníci a dovozcovia sú proti týmto opatreniam. Zdôrazňujú, že súčasné plány predražia aj detské topánky, a to sa bytostne dotkne najmä chudobných domácností.