EÚ a Kanada doladili aj posledné detaily obchodnej dohody

Kanadský premiér Stephen Harper v Bruseli (zdroj: Európska komisia)

„Je to najväčší obchod, aký kedy naša krajina uzavrela, historické víťazstvo pre Kanadu,“ vyhlásil kanadský premiér Stephen Harper pri minuloročnom podpise predbežnej dohody v Bruseli. Detaily komplexnej hospodárskej a  obchodnej dohody (CETA) mali ďalej dolaďovať úradníci. Včera vláda v Ottawe oznámila, že spoločný text získal svoju konečnú podobu.

„Myslím, že Kanada získala, čo chcela,“ hovorí právny expert Simon Potter. „Dosiahli sme zníženie colných sadzieb do Európy, odstránenie technický prekážok na hraniciach. Ponechali sme si svoj režim na mliečne výrobky, čo niektorí pokladali za nemožné, na úkor toho, že do krajiny pustíme trochu viac európskeho syru,“ priblížil v rozhovore pre kanadský denník Financial Post.

Ekonómovia, podobne ako pri iných paktoch o odstránení tržných bariér, očakávajú výrazné posilnenie obchodnej výmeny. Vypočítali, že kanadská ekonomika by si mala každoročne polepšiť o 11 miliárd dolárov.

Kanadskí predstavitelia vyhlásili, že 98 % tarifných obmedzení klesne na nulu. Európska komisia predpovedá rast vzájomného obchodu o 23 %. Podľa Komisie je jeho objem v súčasnosti okolo 80 miliárd eur.

Dlhá cesta k realizácii

Ottawa a Brusel začali jednania o dohode CETA v roku 2009. Pôvodne sa mali uzavrieť ku koncu roka 2011. Termín sa predĺžil na koniec roka 2012 a napokon sa odďaľoval dodnes.

Ratifikácia 1500-stranového textu dohody bude trvať aspoň ďalšie 2 roky. Konečné znenie CETA musí schváliť každá kanadská provincia a posúdia ju všetky členské štáty EÚ vo vlastnom jazyku.

Do platnosti môže vstúpiť len v prípade, ak s ňou vyslovia súhlas všetci členovia EÚ. Aj na kanadskej strane sa ešte môžu vyskytnúť komplikácie. „Sme stále len v ranej fáze. Celý ratifikačný a implementačný proces bude ešte veľmi náročný, povedal Cam Wilder z Kanadskej obchodnej komory pre Wall Street Journal.

Vyjednávanie o CETA bolo tajné. Podobne ako v prípade TTIP, mnohým politikom na oboch stranách Atlantiku prekážal neverejný charakter rokovaní. Opozícia v Kanade napriek tomu spojenectvo s úniou uvítala. Ľavicová New Democratic Party (NDP) v tlačovej správe ocenila prehĺbenie ekonomických vzťahov s „krajinami s najvyššími environmentálnymi a pracovnými štandardmi vo svete“.

V Európe by mohli mať problémy so schválením CETA v Nemecku. Noviny Suddeutsche Zeitung v júli informovali, že vláda nemôže podpísať dohodu s Kanadou vo forme, akú má dnes vyrokovanú.

Berlínu podľa denníka prekáža časť týkajúca sa právnej ochrany firiem, ktoré chcú investovať v EÚ. Kritici tvrdia, že by to mohlo investorom umožniť zrušiť alebo zmeniť zákony, týkajúce sa hlavne ochrany životného prostredia. [EurActiv.sk, 28. 7. 2014]