EÚ a Kanada sa dohodli na obchodnom partnerstve

Zdroj: Európska komisia

Kanadský premiér Stephen Harper a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vyriešili zostávajúce otázky, čím uzavreli rokovania, ktoré začali ešte v máji 2009. Dlho stagnovali najmä pre kvóty pre kanadské hovädzie a európske syry.

„Táto dohoda je historickým úspechom pre transatlantický trh,“ uviedol Barroso po stretnutí s kanadským premiérom. „S politickou vôľou a poriadnou dávkou tvrdej práve sa dá nájsť cesta ako dospieť k výsledku, ktorý prospieva ľuďom na oboch stranách Atlantiku,“ dodal.

Ide pritom o prvú dohoda EÚ s členom skupiny najväčších svetových ekonomík G8. Mala by prispieť k nárastu bilaterálneho obchodu s tovarom a službami o pätinu na 25,7 miliardy eur ročne. Pred vstupom do platnosti ju musia ešte schváli členské štáty EÚ, Európsky parlament a desať kanadských provincií.

„Je to najväčšia dohoda, ktorú naša krajina kedy uzavrela,“ konštatoval Harper a dodal, že je väčšia ako Severoatlantická dohoda o voľnom obchode medzi Kanadou, USA a Mexikom.

Komisia v mene členských krajín vedie rokovania o obchodnej dohode s viac ako 80 krajinami. Pomalý progres s Kanadou demonštruje náročnosť týchto vyjednávaní.

EÚ sa usiluje o dohodu aj s USA, ktorá by zahŕňala polovicu svetovej ekonomiky. Druhé kolo rokovaní dočasne zrušili pre odstávku americkej vlády.

Podľa komisára zodpovedného za obchod Karela De Guchta by dohoda s Kanadou mohla slúžiť ako vzor pre rokovania s USA, pretože v oboch prípadoch ide o viac ako len o zníženie ciel. Cieľom je znížiť transatlantické bariéry. Sporné otázky sú tiež veľmi podobné, najmä v poľnohospodárstve.

Pozície:

„Uplynulé štyri roky sme veľmi tvrdo pracovali na tom, aby sa táto dohoda stala realitou. Firmy v Európe aj Kanade poteší, že sa im otvárajú nové trhové príležitosti v čase, keď globálna ekonomická výkonnosť stále zaostáva. Dúfame, že technické aspekty dohody budú uzavretý rýchlo,“ uviedol generálny riaditeľ BusinessEurope Markus Beyrer.

Europoslanec Peter Šťastný (EĽS, SDKÚ-DS): „Je to skvelá správa pre občanov EÚ aj Kanady. Dnešný míľnik umožní vzájomným výhodám prúdiť medzi obomi ekonomikami v primeranom časovom rámci. Ekonomické prekážky padnú, nezamestnanosť a prosperita budú stúpať a naše vzájomné vzťahy sa posilnia.“

(EurActiv/Reuters)