EÚ a USA spoločne proti pirátstvu

 

Krátka správa:

V roku 2004 predstavovalo množstvo pirátskeho tovaru, zachyteného na hraniciach EÚ, hodnotu 103 miliónov €, čo bol viac než 1000%-ný nárast od roku 1998. Tento vývoj predstavuje problém najmä preto, že pirátstvo spôsobuje závažné straty pre väčšinu sektorov priemyselnej výroby a podkopáva inovácie.

To je dôvod, prečo tajomník USA pre obchod Carlos Gutierrez a komisár pre priemysel Európskej komisie Günter Verheugen a komisár pre obchod Peter Mandelson spúšťajú spoločnú stratégiu EÚ a USA pre globálne vynucovanie práv duševného vlastníctva.

Komisár Mandelson povedal: „Otázka ochrany duševného vlastníctva je v ústredí schopnosti EÚ a USA konkurovať v globálnej ekonomike, a to kvôli tomu, že naše tovary s vysokou hodnotou majú vysoký obsah práv duševného vlastníctva. Vystupňovanie práv vynucovania si vyžaduje spoločnú stratégiu a potrebuje mať nejaké zuby.“

Program obsahuje záväzky o bližšej colnej spolupráci so spoločnými pohraničnými aktivitami, ako aj spoločnými vynucovacími operáciami v tretích krajinách, najmä Rusku a Číne, pretože tam ležia najväčšie výzvy.

Dohoda bude iniciovaná v rámci dnešného samitu medzi EÚ a USA vo Viedni.