EÚ bude presadzovať v G20 finančnú transakčnú daň

foto: predseda Komisie José Manuel Barroso, zdroj: TASR/AP

Svetoví lídri sa stretnú začiatkom novembra v juhofrancúzskom meste Cannes.

„Pred summitom v Cannes prídeme s návrhom európskej finančnej transakčnej dane a prijali sme záväzok, že preskúmame ďalšie možnosti aj na úrovni G20“, povedal Barroso v televíznom vyhlásení. O otázke by mal diskutovať aj na budúcotýždňovej návšteve Austrálie.

Príjmy z tejto dane by mohli pomôcť financovať rozpočet EÚ, povedal Barroso. Komisia má predložiť návrh v najbližších mesiacoch.

Predstavitelia EÚ naznačili, že daň bude najprv prijatá na európskej úrovni, a následne sa pokúsia presvedčiť partnerov v G20 o jej globálnom zavedení. Takáto daň nemá priniesť iba dodatočné príjmy, ale aj utlmiť špekulácie na finančných trhoch.

„Vieme, že to bude zložité, vieme, že je potrebná jednomyseľnosť“, povedal nedávno komisár pre vnútorný trh na margo schvaľovania dane na európskej úrovni.

Francúzsko a Nemecko už pracujú na spoločnom návrhu transakčnej dane. Má byť súčasťou opatrení pre užšiu koordináciu medzi členmi eurozóny. Paríž patrí v Európe medzi jej dlhodobých advokátov.

Európske banky však ideu kritizovali. Podľa nich nebude stabilizovať trh.

Podľa predsedu Európskej centrálnej banky Jean-Claude Tricheta nebude takáto daň fungovať, pokiaľ sa neuplatní globálne. Proti unilaterálnemu európskemu zavedeniu je aj Británia, najväčšie európske finančné centrum.

(EurActiv podľa Reuters)

Ďalšie kroky

  • September 20111: Komisia má predstaviť návrh Finančnej transakčnej dane (FTT)
  • 3.-4.november 2011: summit G20 v Cannes