EÚ chce mať pod palcom krachujúce medzinárodné banky

foto: Bankárska štvrť Canary Wharf v Londýne, zdroj: flickr, autor: Harshil.Shah

Európska únia chce, aby sa veľké medzinárodné banky v prípade problémov pri obmedzovaní svojich operácií riadili podľa spoločných európskych pravidiel. Ide o ďalší krok v snahe o obmedzenie šírenia nákazy naprieč systémom, podobne ako to bolo počas finančnej krízy v roku 2008.

Plánované kolégiá supervízorov a špeciálnych poradcov sú súčasťou širšej stratégie skupiny G20, zameranej na kontrolu bánk, ktoré sú „príliš veľké, aby mohli padnúť“ (too big to fail). Ministri financií G20 budú tento týždeň v Južnej Kórei rokovať o väčšej zodpovednosti držiteľov dlhopisov v prípade destabilizácie bánk.

Analytici a regulátori už dlhodobo pochybujú o schopnosti EÚ zapojiť sa do riešenia situácie krachujúcich finančných inštitúcií. Návrh, ktorý získal EurActiv, hľadá spôsoby ako by regulátori mohli intervenovať v problematických bankách skôr ako ich národné kontrolné úrady mohli v minulosti zakročiť.

Toto si však bude vyžadovať posilnenie európskych pravidiel o kapitálovej primeranosti. Uviedol pre EurActiv zástupca sektora.

Podľa Karla Lanoo z bruselského think-tanku CEPS nie je možné mať jedinú odpoveď na riešenie insolventných bánk a pritom neodpovedať na otázku, čo robiť s bankami, ktoré sú príliš veľké na to, aby padli.

„Nepotrebujeme harmonizáciu, potrebujeme supervízorov, ktorí zakročia dostatočne skoro,“ zdôraznil. Potrebujeme banky rozumnejšej veľkosti, ktoré budú môcť padnúť,“ uzavrel.