EÚ chce vymeniť kreslo v IMF za väčšie záväzky Číny

Zdroj: Selva Morales, www.creativecommons.org

Na zajtrajšom (4. novembra) summite ministrov financií krajín EÚ sa bude diskutovať o návrhoch na reformu Medzinárodného menového fondu (IMF) a o  transparentnejšom a otvorenejšom výbere generálneho riaditeľa IMF a prezidenta Svetovej banky.

Najväčším ústupkom zo strany Európy je práve vzdanie sa pozície stáleho člena IMF. Európa uznáva, že pozícia generálneho riaditeľa, ktorú dnes zastáva Francúz Dominique Strauss-Kahn, bola od roku 1946 exkluzívnou výsadou Európanov (doteraz sa v kresle riaditeľa vystriedali štyria Francúzi, dvaja Švédi, Španiel, Holanďan, Belgičan a Nemec). Podľa dokumentu je čas na to, aby sa na čelo postavil niekto iný.

Pozornosť pritom upriamujú na Čínu a Indiu a ostatné rýchlo vývíjajúce sa krajiny, ktoré sa na rozpočte IMF podieľajú oveľa menej, ako je ich skutočný potenciál. Krajiny zatiaľ s väčšou participáciou nesúhlasia a negatívny postoj pravdepodobne zaujme aj USA, pretože by to znamenalo, že by sa museli vzdať kontroly nad Svetovou bankou. Dokument zároveň, kvôli ľahšiemu prístupu pre rýchlo rozvíjajúce sa krajiny, žiada aj zväčšenie skupiny G8.

Francúzsky návrh má aj ďalšiu požiadavku – prehodnotenie medzinárodného menového systému – ktorý je jednou z možných príčin „zadĺženia globálnej ekonomiky“. Francúzske predsedníctvo EÚ chce „jasnejšiu a masívnejšiu analýzu výmenných kurzov“, aby mohli stanoviť mieru zodpovednosti za súčasnú krízu.

V predchádzajúcom návrhu žiadali „širšie hodnotenie neprimeraného menového systému“, ktorý podľa výsledkov povzbudzoval k bezcennej akumulácii rezerv a odkloneniu toku produktívnych investícií – tak ako v rozvinutých aj v rozvojových krajinách. Dokument nenápadne narážal na Čínu, ktorá vďaka pevným dvojciferným ziskom v platobnej bilancii, dokázala „odložiť bokom“ rezervy v zahraničných menách vo výške $2 triliónov dolárov (cca 1,55 trilióna eur).

Mnohé krajiny EÚ s týmito návrhmi Francúzska súhlasia. Najmä tie, ktoré sú najviac postihnuté lacným vývozom z Ázie, ktorý môže byť tiež jednou z príčin súčasnej menovej nerovnováhy.  Čínska mena renminbi je voči doláru stabilizovaná, na podporu exportu ju umelo udržujú na nízkych hodnotách. Podobne je to aj s ostatnými ázijskými menami, aby sa produkty štátov udržali medzi konkurenciou a vytlačili lacné západné produkty z trhu.

Konečné stanoviská EÚ by teda mali prijať na Európskom summite 7. novembra. Po ňom bude nasledovať celosvetové stretnutie vo Washingtone plánované na 15. novembra, kedy by mali vyhlásiť hlavné reformy medzinárodného menového systému.

Nasledujúce kroky:

•    4 Nov. 2008: Stretnutie Ecofin v Bruseli.

•    7 Nov. 2008: Mimoriadny Európsky koncil v Bruseli.  

•    15 Nov. 2008: Summit G20 vo Washingtone o finančnej kríze.