EÚ diktuje zvyšku sveta ako podporiť globálnu obnovu

Autor: renjith krishnan, Freedigitalphotos.net

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy v piatok adresovali lídrom členských krajín list, v ktorom ich informovali o agende diskusií počas summitu skupiny G20, ktorý sa uskutoční v Mexiku 18. – 19. júna.

V prvom rade zdôraznili, že EÚ robí všetko, čo je v jej silách a prebrala zodpovednosť za stabilitu eura a bude v tom aj pokračovať. Avšak udržateľná obnova na globálnej úrovni je v rukách všetkých členov skupiny G20. „Je na všetkých členoch G20, aby posilnili svoju snahu a prehĺbili spoluprácu, aby sme zaistili udržateľnú svetovú hospodársku obnovu.“

Osobitne sa zamerali na Spojené štáty americké, Japonsko či Čínu. USA a Japonsko vyzvali k prijatiu dôveryhodných strednodobých plánov fiškálnej konsolidácie. Čína by podľa nich mala prijať štrukturálne reformy a zmierniť svoju reštriktívnu menovú politiku.

V EÚ však silnejú hlasy po vyvážení úsporných opatrení s podporou rastu. O možných krokoch minulý týždeň rokovali lídri členských krajín počas mimoriadneho summitu. Hoci bolo na stole viacero návrhov, vrátane spoločných európskych dlhopisov či dane z finančných transakcií, na júnovom zasadnutí Európskej rady zrejme zelenú dostanú len menej kontroverzné návrhy – posilnenie Európskej investičnej banky a vydávanie projektových dlhopisov na financovanie infraštruktúry.

Podľa zdroja agentúry Reuters, ktorý si neželal byť menovaný, by aj na summite G20 malo vystúpiť viacero krajín v prospech rovnováhy medzi fiškálnou konsolidáciou a rastom. „Panuje názor, ktorý zdôrazňuje význam opatrení na podporu globálneho rastu a že fiškálna konsolidácia nesmie rastu škodiť.“

Vzhľadom na rastúce obavy z rozpadu eurozóny pre problémy Grécka zároveň dodal, že G20 chce vyslať jasnú podporu zachovania integrity menovej únie. Zotrvanie Grécka v eurozóne podporili aj lídri EÚ na minulotýždňovom stretnutí, Atény však musia plniť podmienky.

Podobný názor zdieľa aj šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová. V rozhovore pre britský denník Guardian uviedla, že Gréci by si mali najmä pomôcť sami a to tým, že musia začať platiť dane.

K súčasnej dlhovej kríze výrazne prispeli aj makroekonomické nerovnováhy a vážne nedostatky v konkurencieschopnosti. Ako píšu Van Rompuy a Barroso, stav sa zmiernil, avšak treba urobiť ďalšie kroky, nielen v prípade krajín v schodku, ale aj v prebytku.

Zároveň chcú na summite G20 presadzovať implementáciu reformy Medzinárodného menového fondu z roku 2010 na posilnenie finančnej architektúry. Zároveň chcú apelovať na odstránenie bariér pre obchod, aby sa tak vytvorili podmienky pre rast a tvorbu pracovných miest. „Nedávny vzostup protekcionizmu je hlavnou obavou a skupina G20 by mala posilniť existujúci monitorovací mechanizmus a zlepšiť systém upozornení a transparentnosť,“ píšu v liste.

Ďalšie kroky:

  • 18. – 19. júna – Summit skupiny G20 v Mexiku.

(EurActiv/Reuters)