EÚ hľadá obchodné príležitosti v Latinskej Amerike

Záverečný ceremoniál summitu v Čile, Zdroj: Európska komisia

Španielsky kráľ Juan Carlos počas záverečných prejavov na summite v Čile pred piatimi rokmi povedal venezuelskému prezidentovi Hugovi Chávezov legendárnu vetu: „Prečo nesklapneš?“. Táto výmena názorov vtedy plne vystihovala neplodné stretnutia medzi Európou a Latinskou Amerikou.

Hospodárske problémy však starý kontinent tlačia k zmene tónu a vzťahov medzi bývalými imperiálnymi mocnosťami a ich kolóniami. Európski lídri neskrývali túžbu využiť pôsobivý hospodársky rast v regióne, ktorý bol v minulosti skôr známy pre hyperinfláciu, diktatúry či násilie.

„Teraz je to strategický vzťah medzi rovnocennými partnermi,“ zdôraznila v Čile kancelárka Angela Merkelová. Na summite vystúpili aj stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Barroso vyzval Latinskú Ameriku, aby sa pridržiavala "silného politického záväzku udržať protekcionizmus na uzde" a aby podporovala liberalizáciu. V tejto súvislosti "je potrebné zabezpečiť transparentnosť a zaviesť uznanie medzinárodných investičných pravidiel", konštatoval.

Slovensko v početnej delegácii z EÚ zastupoval minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Viacerí lídri, vrátane Merkelovej či španielskeho premiéra Mariana Rajoya otvorene vyzývali účastníkov summitu z krajín CELAC k investovaniu vo svojich krajinách.

Kým eurozónu trápi vysoká nezamestnanosť a recesia, Latinská Amerika má v tomto období navrch. Očakávaný rast by mal tento rok dosiahnuť takmer 4 %. Európa preto dúfa, že priláka latinsko-amerických investorov.

Lídri z EÚ zároveň chcú zaistiť, aby ich firmy vyhrali veľké zákazky na budovanie mostov, diaľnic či letísk v regióne. Priestor pre európske spoločnosti vidia aj pri príprave Svetového pohára v roku 2014 a olympiády v Brazílii v roku 2016.

Diplomati podľa Reuters hovorili o uvoľnenej atmosfére, čo z veľkej časti spôsobila určitá hanba, ktorá panovala medzi Európanmi pre aktuálny stav ekonomík. „Latinskej Amerike sa páči myšlienka, že aj Európska únia má problémy,“ vyhlásil nemenovaný diplomat.

Zmenu európskeho tónu uvítala argentínska prezidentka Cristina Fernándezová. „Európania si konečne uvedomili, že potrebujeme vzťah, ktorý bude víťazstvom pre obe strany.“

Účastníci summit prijali deklaráciu, ktorou sa postavili proti protekcionizmu vo všetkých formách. Vyjadrili tiež odhodlanie vytvoriť strategické partnerstvo pre trvalo udržateľný rozvoj. Výsledkom summitu je aj dohoda na znížení rizík pre zahraničné investície, prísnejších limitoch pre emisie skleníkových plynov. Podporili tiež snahu OSN o zmenu stratégie v boji proti drogám.

Čilský prezident Sebastián Piňero v otváracom prejave pripomenul, že Európa a Latinská Amerika sa nachádzajú v rôznych fázach. Hoci je EÚ v kríze, stále je jednou z najväčších ekonomík na svete a vzor v oblastiach slobody, právneho štátu, demokracie a ľudských práv. Latinská Amerika je zasa síce vo fáze hospodárskeho rozmachu, no ešte sa rozvíja a musí sa vyrovnať s chudobou a ďalšími faktormi.

 (EurActiv/TASR/Reuters)