EÚ hľadá spôsob ako pomôcť španielskym bankám

Zdroj: TASR; autor: František Iván

Španielsko otvorene priznalo, že stráca prístup na finančné trhy a apeluje na európskych partnerov, aby mu pomohli oživiť krachujúci bankový sektor. „Rizikové prirážky ukazujú, že ako štát máme na trhoch problém, keď chceme refinancovať náš dlh,“ vyhlásil minister financií Cristobal Montoro.

Krajinu dnes čaká veľký test, počas aukcie dlhopisov so strednodobou a dlhodobou splatnosťou sa pokúsi získať 2 miliardy eur. Stav krajiny bol aj ústrednou témou mimoriadnej telekonferencie ministrov financií a guvernérov siedmich najvyspelejších krajín sveta, skupiny G7. Mocnosti tlačia na Európu, aby koncom júna na summite prijala ambiciózne riešenie dlhovej krízy.

Náladu investorov nezlepšila ani Európska centrálna banka, ktorá včera ponechala úrokové sadzby nezmenené na úrovni 1 %. Zatiaľ neplánuje ani uvoľniť ďalší objem lacnej likvidity, hoci mnohí poukazujú na to, že peňažné trhy v eurozóne sú opäť nefunkčné.

Prezident ECB Mario Draghi uviedol, že finančné trhy majú právo na obavy o budúcnosť eurozóny, no zároveň podľa neho podceňujú politickú zaviazanosť podporiť jednotnú menu. Uvítal, že sa lídri na poslednom summite dohodli na výraznejšom postupe pri tvorbe dlhodobej vízie pre vybudovanie úplnej hospodárskej a menovej únie.

„Niektoré problémy v eurozóne nemajú nič spoločné s menovou politikou,“ poukázal. „Nemyslím si preto, že je vhodné, aby menová politika vyplnila medzery po nedostatočnej aktivite iných inštitúcií,“ dodal. Pripustil však, že niektorí členovia Rady guvernérov ECB chceli zníženie úrokových sadzieb. Zároveň dodal, že banka je pripravená zasiahnuť a bude dôsledne monitorovať vývoj v eurozóne.

Čo so španielskymi bankami?

Európska komisia síce včera zverejnila návrh na spoločné riešenie pre banky v kríze, ktorý je považovaný za prvý krok smerom k bankovej únii, opatrenie však najprv musia chváliť členské štáty a parlament a do platnosti vstúpi až okolo roku 2015, v plnej miere od roku 2018. Bankovú krízu v Španielsku však treba riešiť teraz.  

Španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos síce rokoval s predstaviteľmi Európskej komisie, zdôraznil však, že v tomto bode k žiadosti o pomoc nedôjde. Ďalšie kroky budú jasné po zverejnení správy Medzinárodného menového fondu a výsledkov nezávislého auditu v španielskych bankách. Obe budú hotové do konca júna, potom vláda podľa jeho slov rozhodne, ako banky rekapitalizuje.

Madrid chce síce pre bankový sektor pomoc, ale len priamu, pretože štát sa nechce zapojiť do záchranného programu a dostať sa tak pod tvrdý medzinárodný dohľad ako Grécko, Portugalsko a Írsko.

Médiá opakovane priniesli správu, že Berlín tlačí na Španielsko, aby o externú podporu požiadalo. Nemecká vláda však správy odmietla a včera zopakovala, že ide o slobodné rozhodnutie Madridu, či požiada o pomoc z dočasného eurovalu (EFSF) alebo trvalého eurovalu, ktorý by mal vstúpiť do platnosti od júla. Priama podpora španielskych bánk však nie je možná, musela by o ňu aj tak požiadať vláda.

(EurActiv/Reuters)