EÚ hrozí inflačná špirála

Zdroj: José Rodrigues, flickr.com

Francúzsko oznámilo januárovú infláciu na úrovni 3,2%, čo je najviac za uplynulých dvanásť rokov. Za rastom cien stojí najmä zdražovanie energie (12,3%) a potravín (4,4%). Fajčiari zaplatia za cigarety o 6,3% viac.

„Existuje tu riziko, že ceny ropy sa premietnu do vyšších miezd a to povedie ku vzniku inflačnej špirály,“ varoval v rozhovore pre Bloomberg Mathieu Plane, ekonóm parížskeho Observatoire Francais des Conjonctures Economiques. „Tomu sa chcú vyhnúť všetky európske krajiny a ECB.“

Zdá sa, že varovania už nedokážu zastaviť tlak na zvyšovanie platov. Víťazstvo už slávia nemeckí oceliari, ktorí dostali prísľub nárastu miezd o 5,2%. Európska federácia odborových zväzov avizovala aprílový protestný pochod v Ľubľane za podobné zvýšenie platov aj v ostatných odvetviach. Odborári tvrdia, že pracovníci nemôžu sami niesť zodpovednosť za vysoké ceny ropy a potravín.

ECB už v januári vystríhala odborárov pred podobnými požiadavkami. Jean-Claude Trichet potvrdzuje, že inflačné riziko je vysoké – januárová miera inflácie v eurozóne dosiahla 3,2%, čo je najviac za uplynulých štrnásť rokov. Zároveň však klesá výkonnosť ekonomiky a analytici očakávajú, že ECB na budúci mesiac zníži svoj predpoklad pre rok 2008 na 1,5%.

ECB sa zdráha znížiť úrokovú sadzbu práve pre rastúce inflačné tlaky. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy však opäť vyzval jej vedenie, aby sa skôr zamerala na upadajúci rast a sadzby znížila.