EÚ má dohodu s Mercosurom na dosah, juhoamerický blok má ale oveľa väčšie ambície

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Dohoda o voľnom obchode s juhoamerickým združením Mercosur, ktorú tvoria Brazília, Argentína, Paraguaj a Uruguaj, je na dosah. Tá by prekonala aj nedávno uzatvorenú dohodu s Japonskom. Juhoamerický blok ale pokukuje aj po obchode s Áziou.

Po takmer polročnom tichu sa v júni opäť začali rokovania o rozsiahlom obchodnom partnerstve s juhoamerickými združeniami Mercosur, ktoré tvoria tamojšie štyri veľké ekonomiky. Diskusie o otvorení obchodu medzi Argentínou, Brazíliou, Paraguajom, Uruguajom a EÚ sa vedú už takmer dve desaťročia.

„Rokovania s Mercosurom sa vedú, z môjho pohľadu, neuveriteľných 19 rokov, v posledných rokoch ale dostali novú dynamiku a je pritom cítiť vôľu po dosiahnutí úspešného cieľa,“ uviedla redakcii EURACTIV.cz česká europoslankyňa Dita Charanzová (ANO, ALDE).

Pokiaľ sa Komisii podarí dohodu vyrokovať, pôjde o najväčšiu obchodnú zmluvu, ktorú EÚ kedy uzavrela.

Áno, to isté sa hovorilo i o zmluve s Japonskom. Tá je nateraz skutočne najrozsiahlejšia. Ak ale ide o úspory z prípadného vzájomného zníženia ciel s Mercosurom, tie by boli ešte trikrát väčšie ako v prípade dohôd s Japonskom a Kanadou dohromady.

A koniec rokovaní sa podľa posledných informácií blíži rýchlym tempom. Podľa argentínskeho ministra zahraničia Jorgeho Faurieho by sa tak mohlo stať už v septembri tohto roku.

„V auguste budú rokovania pokračovať v Bruseli s vidinou skorého podpisu politickej dohody,“ uviedol nedávno.

„Ide ale o ciel, nie je to nič záväzné,“ upozornil a dodal, že rokovania i naďalej sprevádzajú problémy.

Závery rokovaní sú stále neisté

Na mysli má predovšetkým otázku dovozu hovädzieho mäsa do EÚ a otvorenie brazílskeho trhu pre európske automobilky.

„V čom to i naďalej viazne? EÚ musí viac otvoriť svoje trhy pro poľnohospodárske produkty a Mercosur zase dotiahnuť liberalizáciu v oblasti automobilového sektoru. Inak žiadna dohoda nebude,“ upresnil český europoslanec a podpredseda výboru pro medzinárodný obchod Jan Zahradil (ODS, ECR).

Otvorenie svojich trhov lacnému dovozu hovädzieho mäsa z južnej Ameriky sa bránia hlavne francúzski a írski poľnohospodári. Štáty Mercosuru sú už teraz zďaleka najväčšími dovozcami tohoto tovaru do EÚ. Každoročne ho ku brehom starého kontinentu pripláva okolo štvrť milióna ton. Juhoameričania ale chcú dovážať oveľa viac.

Únia a Japonsko odpovedajú na Trumpov protekcionizmus podpisom obchodnej dohody

Z najväčšej bilaterálnej dohody o voľnom obchode v histórii Európskej únie by mohol profitovať aj slovenský automobilový, poľnohospodársky a finančný sektor. 

„Učinili sme v tomto ohľade veľmi zaujímavú ponuku,“ nechal sa počuť Faurie. Konkrétnejší ale nebol.

Podľa Zahradila však rokovania vyzerajú nádejne. „Aj tu vidím pozitívne signály a september 2018 už koluje ako veľmi pravdepodobný dátum kompromisu,“ myslí si.

„Na oboch stranách existuje skutočne silná vôľa dosiahnuť dohody na politickej úrovni čo najskôr – ešte pred parlamentnými a prezidentskými voľbami v Brazílii, ktoré sa budú konať v októbri tohoto roku,“ dodal.

Charanzová je ale v tomto ohľade opatrnejšia.

„Posledný vývoj nasvedčuje, že dohoda bude ešte veľmi zložitá. V rámci rozhovorov zostávajú otvorené otázky prístupu na trhy s produktmi, ako sú napríklad automobily či ich súčiastky, poľnohospodárske produkty či zemepisné označenia,“ upresnila.

Ďalším problémom je samozrejme mandát súčasnej Európskej komisie, ktorý vyprší v máji 2019..

Vidina voľného obchodu s Čínou, Afrikou i Indiou

„Naďalej robíme pokroky, stále sú tu ale veľmi problematické body,“ uviedla k poslednému kolu rokovaní európska komisárka pro obchod Cecilia Malmströmová.

A podobný prístup zastáva aj brazílsky prezident Michel Temer. „Nemali by sme opustiť myšlienku takého obchodného spojenia. Zatvorenie dverí by v tuto chvíľu udusilo rokovania, ktoré doteraz mali celkom úspech,“ upozornil.

S prieťahmi v rokovaniach ale už stráca trpezlivosť napríklad prezident Uruguaja Tabare Vazquez. Ten dokonca pred niekoľkými týždňami pohrozil, že ak rokovania nikam nepovedú alebo bude na stole nevýhodná dohoda, je pripravený obrátiť sa na Čínu.

„Nie sme pripravení strácať čas nekonečným vyjednávaním. Rovnako tak nie sme pripravení podpísať nevýhodnú a narýchlo vytvorenú verziu zmluvy,“ uviedol.

Trumpov protekcionizmus zbližuje Európu s Južnou Amerikou

Európskej únii a Mercosuru sa zatiaľ nepodarilo vyriešiť sporné body, ktorými sú automobily, hovädzie mäso a mliečne produkty.

Vazquez zároveň pripomenul, že jeho krajina uvažuje o podpísaní dohody o voľnom obchode s Čínou, a to bez ohľadu na ostatných členov Mercosuru. Čína je najväčším obchodným partnerom Uruguaja, významná je však pre celé združenie.

Členovia združenia v júni prijali aj spoločné prehlásenie, v ktorom podporujú rozvoj voľného svetového obchodu, a to hlavne v reakcii na protekcionistické tendencie súčasnej americkej administratívy.

Aj z toho dôvodu tieto štyri juhoamerické krajiny v nedávnej dobe spustili obchodné rozhovory s Kanadou a Južnou Kóreou. Argentínska viceprezidentka Gabriela Michettiová sa však vyjadrila, že juhoamerický blok by mal rýchlo pokročiť i v rokovaniach so Singapurom, Indiou a krajinami severnej Afriky.