EÚ má obavy z rastúceho deficitu s Čínou

Krátka správa:

Komisár Mandelson sa 12. júna 2007 stretol so svojim čínskym náprotivkom Bo Xilai-om, a to v čase, keď v EÚ rastú obavy z čoraz viac rastúceho obchodného prebytku Číny s EÚ, ktorý v roku 2006 dosiahol úroveň 168 miliárd € a denne narastá podľa Komisie o 350 miliónov €.

Počas stretnutia nedošlo k realizácii žiadnych dohôd, ale Mandelson povedal, že čínsky minister uznal, že v súvislosti s rastúcou medzerou v obchode „niečo treba urobiť“ a že obe strany sa musia dohodnúť na „realistických, praktických návrhoch“, ktorými by bolo nájdené na summite EÚ-Čína v novembri 2007 riešenie problému obchodných prekážok, ktoré obmedzujú prístup na obrovský čínsky trh.

Hoci Mandelson zdôraznil, že preferuje „konštruktívny dialóg“, varoval, že Európa by mohla byť donútená konať, ak nedôjde k žiadnemu zlepšeniu vzájomného vzťahu.

„Toto je najcitlivejší a najvyzývavejší obchodný vzťah, aký EÚ má. Je tiež najsľubnejším a najdôležitejším, ktorý treba napraviť,“ povedal a dodal: „Ak európska verejná mienka a mienka politikov nie je uspokojená tým, že čínske úrady robia všetky nevyhnutné zmeny a odstraňujú to, čo považujeme za zbytočné prekážky pre náš prístup na trh, potom narastie netrpezlivosť a hnev a Komisia začne rôznymi spôsobmi obmedzovať prístup, ktorý majú na náš trh čínski výrobcovia a exportéri.“

Podľa odhadov Komisie dochádza každoročne k stratám obchodných príležitostí vo výške 20 miliárd €, a to kvôli prekážkam na čínskej strane. Európski výrobcovia, ktorí operujú v Číne, tiež strácajú asi 20% svojich príjmov kvôli porušovaniu práv ochrany duševného vlastníctva v tejto krajine.

EÚ sa rozhodla nepridať sa na stranu USA pred WTO v spore, týkajúcom sa pirátstva a falšovania v Číne, ale Mandelson varoval, že Čína si musí zvyknúť na prenasldovanie zločincov a obvinil čínsku vládu z toho, že sa im dostávajú veci spod kontroly tým, že umožnia „pokračujúce fungovanie veľmi veľkých trhov s falošnými tovarmi a falzifikátmi, a to bez toho, aby to pritiahlo zmysluplnú intervenciu zo strany čínskej vlády.“

Obe strany tiež diskutovali o rastúcej čínskej výrobe ocele, ktorá podľa Mandelsona nesie v sebe hrozbu „značného narušenia ceny“ a dumpingu čínskej ocele na trhu EÚ, pričom dodal, že nevylučuje prijatie ochranných opatrení, ak rozhovory zlyhajú.

Na oddelenej tlačovej konferencii Bo Xilai sľúbil, že sa bude snažiť o získanie podpory pre dovoz z Európy, pričom uviedol nedávne dohody o nákupe lietadiel značky Airbus a jadrovej technológie z EÚ, tvrdí denník Financial Times. Mandelson však povedal, že si myslí, že súčasný obchodný vzťah je „komplementárny a vyvážený“ a obvinil Mandelsona z „extrémistickej rétoriky“ a zdôraznil, že Čína už podnikla „veľké kroky“ smerom k odstráneniu pirátstva.