EÚ na návšteve Moskvy ohľadom krízy

Pozadie:

V piatok 6. februára do Moskvy pricestoval predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a deväť komisárov (podpredsedovia G. Verheugen, J. Barrot, S. Kallas a A. Tajani; and komisári S. Dimas, J. Almunia, B. Ferrero-Waldner, A. Piebalgs, a barónka C. Ashtonová). Na vysokej úrovni by sa mali stretnúť s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom, premiérom Vladimírom Putinom a členmi ruskej vlády.

Hlavným cieľom stretnutia je diskusia o dôležitých bilaterálnych otázkach a tiež vytvorenie strategického smerovania vzťahov EÚ a Ruska v najbližších rokoch.

Otázky:

Ústrednou témou diskusií medzi predstaviteľmi EÚ a Ruska bude pretrvávajúca ekonomická kríza, ktorá oveľa prudšie udrela aj na rýchlo rozvíjajúce sa krajiny akou je Rusko či Čína.

Na včerajšej (5. februára) konferencii v Bruseli, Thierry de Montbrial, riaditeľ IFRI (Francúzsky inštitút medzinárodných vzťahov) varoval pred záhubou, ktorú môžu znamenať padajúce ceny ropy pre ruskú ekonomiku.

„Najväčším nebezpečenstvom je, že prechádzame z jedného extrému do druhého. V polovici júla 2008 boli predpokladané ceny ropy na úrovni $200. Pár mesiacov neskôr uvažujeme, či sa nevrátia k hodnote $15-20, kde boli v roku 2000, keď zvolili Vladimíra Putina.  Pod touto hranicou však podľa odhadov Rusko nebude schopné manévrovať v rámci svojho rozpočtu,“ tvrdí De Montbrial.

Vysvetlil, že takáto nestabilita môže paralyzovať veľmi potrebné investičné plány v energetickom sektore. Podľa De Montbriala hrozí, že „zažijeme ropné šoky podobné tým v 70-ych rokoch a tým opustíme hlavné problémy na začiatku 21. storočia – teda klimatické zmeny a redukciu CO2“.  Rovnako varoval aj pred riskom, ktorému je vystavená Čína, o ktorej sa doteraz hovorilo, že je voči kríze imúnna. „No tento názor sa ukázal ako extrémne naivný,“ povedal šéf IFRI.

„Čelíme dvojnásobnému riziku obzvlášť silnej krízy v Číne a Indii. Osobitne mám obavy o Čínu,“ pričom dodal, že zlá ekonomická situácia ešte viac podlomí politicky krehkú krajinu. „Niektorí sa obávajú prisilnej Číny, no príliš slabá Čína je ešte väčšou hrozbou.“

Diplomati potvrdili, že DeMontbrialove myšlienky reflektujú stanovisko Komisie a že koordinácia makroekonomických politík je fundamentálnou záležitosťou pri výzvach, ktorým čelí svet. Komisár pre energetiku Andris Piebalgs, ktorý je na stretnutí v Rusku, úplne vylúčil názor, že plynová kríza narušila vzťahy EÚ s Ruskom.

„Myslím si, že teraz by sme mali diskutovať ako lepšie pracovať proti ekonomickej krízy, zaoberať sa zlepšením a predvídateľnosťou energetických vzťahov. A povedal by som, že nie sú až také zlé ako si ľudia myslia. Nebojujeme. Áno, konflikty sa dejú. Áno, môžeme pracovať lepšie. No v podstate, sú to ruské zdroje a reguluje ich ruská legislatíva. Dáva nám prístup k týmto zdrojom? Áno, dáva. Predáva ich európskemu trhu? Áno, predáva. Používa ich na svoje politické ciele v EÚ? Nie,“ vyhlásil Piebalgs.