EÚ na Slovensko s pomocou Grécku čakať nemusí

Zdroj: Flickr

Ministri financií Euroskupiny v nedeľu schválili záchranný plán v objeme 110 miliárd eur, ktoré majú vo forme bilaterálnych pôžičiek pomôcť Grécku prekonať krízu zadlženosti. Podiel Slovenska je 816 miliónov eur, pričom o pomoci by sa malo rozhodnúť až po júnových voľbách. Slovenský premiér Robert Fico trvá na tom, že najprv chce vidieť Grékov implementovať úsporné opatrenia, skôr vláda o poskytnutí pôžičky rokovať nebude (EurActiv, 05/05/2010).

Opozičná strana SDKÚ-DS na čele s Ivetou Radičovou sa dožaduje zvolania mimoriadnej schôdze Národnej rady SR. „My vyjadrujeme svoje rezolútne nie tejto pomoci,“ vyhlásila v pondelok Radičová.

Netreba všetky členské štáty

Hovorca Olliho Rehna, komisára pre finančné záležitosti, Amadeu Altafaj Tardio naznačil, že krajiny eurozóny môžu sprístupniť svoj podiel na celkovom úvere aj bez Slovenska.

„Netreba, aby všetky členské štáty boli pripravené v polovici mája poskytnúť svoju čiastku. Myslím, že to je zrejmé. Niektoré parlamentné procedúry budú aj tak trvať dlhšie ako je polovica mája. To však nie je prekážkou pre spustenie mechanizmu alebo pre poskytnutie úveru.“

Gréci by mali tento rok od eurozóny dostať pôžičku 30 miliárd eur. Prvé prostriedky by do Atén mali prísť pred 19. májom, kedy potrebuje splatiť 8,5-miliardový dlh. V stanovisku ministrov financií po nedeľňajšom rokovaní uviedli, že očakávajú hladký priebeh schvaľovania národnými parlamentmi, ktoré je potrebné v niektorých členských štátoch pred poskytnutím prvej čiastky balíka.

Národná suverenita

Podľa Tardia Komisia plne rešpektuje parlamentné diskusie, ktoré prebiehajú na národnej úrovni, no dodal, že nie sú žiadne pochybnosti o tom, že EÚ nahromadí kritický objem prostriedkov, ktoré Gréci potrebujú do polovice mája. „Je to záležitosťou národnej suverenity – zainteresované parlamenty musia zaujať stanovisko,“ vysvetlil Tardio. Národné pôžičky zhromaždí Európska komisia.

„Procedúra bude v niektorých členských štátoch trvať dlhšie ako v iných,“ pripustil a zároveň dodal, že nemožno obísť národné vlády. „Nemá to však vplyv na aktivovanie mechanizmu,“ zdôraznil. Okrem toho každý poskytnutý úver bude podľa Tardia podmienený striktným dodržiavaním úsporného programu.

Dlhodobé riešenie

Lídri eurozóny sa v piatok stretnú v Bruseli, aby sa vzájomne informovali o štádiu schvaľovania v národných parlamentoch. Na summite sa ukáže aj to, aké poučenie vyplýva z krízy a tiež že treba navrhnúť nové „hospodárske riadenie“ pre eurozónu, uviedol vo svojom stanovisku francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.

Hovorca Komisie odmietol špekulácie, že úverový program by mohol byť precedentným a postupne by oň mohli požiadať aj ďalšie krajiny eurozóny. „Mechanizmus je špecifický pre Grécko a dá sa aplikovať len na Grécko,“ vysvetlil Tardio. Komisár Olli Rehn mechanizmus riešenia možných kríz v budúcnosti predstaví 12. mája.