EÚ podporila vstup Ruska do WTO

foto: ruský prezident Dmitry Medvedev a prezident EÚ Herman Van Rompuy, zdroj: TASR

Ruský prezident Dmitry Medvedev a jeho bruselskí hostitelia včera podpísali historickú dohodu, ktorá krajine otvára dvere do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Krajina pritom začala o vstupe vyjednávať už pred 16-timi rokmi. Moskve sa pritom už podarilo si zabezpečiť podporu Spojených štátov a nedávno tiež vyriešila niekoľko ďalších prekážok, ktoré by bránili jej členstvu.

Šťastná trinástka

„Toto bol môj trinásty summit s Ruskom a 13-tka je v skutočnosti šťastné číslo,“ povedal Barroso po tom, čo obe strany podpísali Memorandum o porozumení, ktorým sa vyriešili nezhody brániace vstupu Ruska do WTO.  Jednou z kľúčových prekážok pre EÚ bol napríklad plán Moskvy na vytvorenie colnej únie so svojimi susedmi Bieloruskom a Kazachstanom. Brusel však najnovšie už túto otázku nevníma ako problematickú. Na otázku novinárov totiž Barroso odvetil, že „áno, samozrejme“, Rusko môže byť stále členom WTO a popri tom aj členom spomínanej colnej únie. Dodal tiež, že Únia dúfa, že Bielorusko a Kazachstan skôr, či neskôr tiež vstúpia do WTO.

Flexibilita v oblasti energetickej charty?

Toto je len jedno z mnohých zmierlivých vyhlásení zo strany lídrov oboch strán. Medvedev totiž na oplátku signalizoval novú flexibilitu v otázke Energetickej charty EÚ z roku 1991, ktorý Rusko síce podpísalo v 90. rokoch, ale odmietlo ho ratifikovať. Ako dôvod uviedlo snahu ochraňovať obchodné záujmy krajiny.

Na otázku čo bude potrebné spraviť, aby sa neopakovala plynová kríza z rokov 2006 a 2009, kvôli ktorej sa obmedzili dodávky zemného plynu do viacerých európskych krajín, ruský prezident povedal: „S ohľadom na garancie má samozrejme dobrá právna základňa prvoradú prioritu. Sme tiež pripravení pracovať na základe Energetickej charty, nie však na jej súčasnej verzii, ale na novej verzii- doplnenej a pozmenenej, ktorá by brala ohľad na ruské návrhy a návrhy ostatných krajín dodávajúcich energie.“

Otvorenosť v otázke klimatických zmien

Medvedev zároveň uviedol, že Rusko je rozhodnuté prispieť k boju proti klimatickým zmenám. Nedávne nezvyčajne vysoké teploty a s tým spojené požiare v Rusku totiž podľa prezidenta aj skeptikov presvedčili o hrozbách, ktoré tieto zmeny prinášajú. Ku klimatickej konferencii v mexickom Kankúne, ktorá v súčasnosti prebieha povedal: „Potrebujeme premýšľať o tom, čo neskôr urobíme.“

Otázka víz

Európska únia a Rusko sú v súčasnosti zároveň rozhodnuté vykročiť cestou, ktorá by eventuálne viedla k zrušeniu vízovej povinnosti pre ruských občanov, ktorí plánujú navštíviť niektorú z členských krajín EÚ. „Rád by som dal do pozornosti skutočný pokrok v otázke víz,“ povedal Barroso a dodal: „Pre Rusko a Európsku úniu to má veľký význam. Viem, že je to veľmi dôležité pre ruských občanov a myslím, že naši ministri našli pochopenie pre to, ako v tejto záležitosti pokročiť.“

Doplnil, že obe strany teraz vypracujú zoznam spoločných krokov a ich implementácie, ktorá by mala nakoniec viesť k otvoreniu otázky o úplnom zrušení víz pre ruských občanov. Ruský veľvyslanec pri EÚ Vladimír Čižov nedávno povedal, že nálada EÚ v otázke vízovej politiky voči jeho krajine sa zmenila. Vysokopostavený diplomat z východnej Európy pre EurActiv dodal, že pre jeho krajinu by bezvízový režim s Moskvou znamenal „návrat do normálnosti,“ keďže obe krajiny mali po desaťročia bezvízový režim a zavedenie víz preto vnímali ako umelú prekážku.

Partnerstvo pre modernizáciu

O vízach sa v súčasnosti hovorí v súvislosti s takzvanou Platfrmou pre modernizáciu, čo je iniciatíva, ktorú v júni tohto roku v ruskom meste Rostov ohlásil Medvedev. Barroso vtedy tiež nešetril slovami chvály a nazval ju „historickou“, pričom ruského prezidenta pochválil za jeho snahu o otvorenie svojej krajiny európskym hodnotám, vrátane nadradenosti práva.

Na včerajšom summite Barroso v tejto súvislosti povedal: „Naši koordinátori navrhli komplexnú správu o pokroku ako aj Pracovný plán,“ a dodal: „Obsahuje súbor detailných priorít počnúc lepšej koordinácie nariadení v oblasti podnikania a zvýšenia vymožiteľnosti práva až po ochranu životného prostredia. Samozrejme sme sa v Rostove dohodli, že to nie je len o technológií, ale aj o organizácii sveta, vrátane veľmi dôležitých záležitostí, akou je už spomínaná právna vymáhateľnosť.“

Pretrvávajúce otázky

Van Rompuy však zároveň spomenul problémy a záležitosti, na ktoré sa stále nepodarilo nájsť odpoveď- vrátane zamrznutého konfliktu v Podnestersku a Náhornom Karabachu, či situáciu v Gruzínsku.