EÚ posilňuje energetické vzťahy s Kazachstanom

Krátka správa

Zmluva, ktorá bude dnes podpísaná v Bruseli obsahuje zhodu oboch strán na výmene informácií týkajúcich sa energetického sektora. EÚ sa zaviaže k financovaniu štúdií a výskumu o najlepších možnostiach transportu kazašskej ropy a plynu do EÚ.

K podpisu zmluvy dochádza bezprostredne po návšteve komisára Piebalgsa v Astane 30. novembra 2006.

Podľa predpovedí by mala závislosť EÚ na dovážanej rope a plyne do roku 2030 vzrásť z 50% na 70%. Veľká časť energetických zdrojov prichádza z Ruska, ktoré však začína hľadieť skôr na rastúce trhy vo východnej Ázii. Aj preto sa Únia snaží diverzifikovať zdroje a transportné trasy.

Veľké zásoby plynu v Kazachstane sú zatiaľ do značnej miery nepreskúmané a nerozvinuté a miestny dopyt je obmedzený. V minulom roku Kazachstan produkoval viac ako 61 miliónov ton ropy a plánuje svoju produkciu do roku 2015 zvýšiť na minimálne 150 miliónov ton.

Väčšina ropy je prepravovaná cez Rusko, to však nie je ochotné poskytnúť svoje ropovody na vývoz surovín do EÚ pre ďalších exportérov. Únia sa preto snaží presvedčiť Kazachstan na vybudovanie ropovodu cez Kaspické more, ktorý by obchádzal Rusko. Kazachstan tiež buduje prístavy a stavia tankery pre export do Európy.

Dohodou sú však znepokojené mimovládne ľudskoprávne organizácie. Zástupkyňa riaditeľa  Human Rights Watch pre Európu a Strednú Áziu, Rachel Denber, pre Financial Times povedala, že spolupráca s Kazachstanom by mohla byť premrhanou príležitosťou, ak EÚ dôrazne nevyjadrí svoj záujem o dodržiavanie ľudských práv. V tom prípade by EÚ predala svoje vlastné hodnoty.

Nursultan Nazarbajev, ktorý v Kazachstane vládne už od roku 1989 zvíťazil v minuloročných voľbách so ziskom 91% hlasov a zostane prezidentom na ďalších sedem rokov. OBSE tieto voľby vyhlásila za zmanipulované, aj keď menej v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami. 

Po voľbách Nazarbajev upustil od plánovaných demokratických reforiem. Posilnili sa obmedzenia pre médiá a politickým stranám je zamietaná registrácia. Návšteva Nazarbajeva v Bruseli sa koná práve v deň, keď OBSE, tiež v Bruseli, bude hlasovať o kontroverznej kandidatúre Kazachstanu na predsedníctvo tejto organizácie.

Spolupráca s Kazachstanom je súčasťou plánu EÚ vytvoriť „spoločné energetické domy“ s čiernomorským a stredomorským regiónom podľa pravidiel vnútorného trhu s energiami, ako o tom hovorila komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero Waldner na konferencii v Bruseli 20. novembra. ( Euractiv 23.11.2006)

Podľa slovenského poslanca EP Vladimíra Maňku je potrebné rešpektovať fakt, že Rusko pravdepodobne ostane ešte veľmi dlho hlavným dodávateľom ropy a plynu do EÚ. Preto je potrebné s Ruskom pravidelne komunikovať a EÚ by sa mala snažiť dosiahnuť dohodu predovšetkým s týmto partnerom. To samozrejme nevylučuje plány na diverzifikáciu dodávok, je v záujme EÚ spolupracovať s viacerými dodávateľmi.