EÚ preskúma fúziu najväčších svetových búrz

Zdroj: MMF

Deutsche Börse a NYSE Euronext v polovici februára ohlásili, že rokovania o spojení oboch spoločností dospeli do pokročilého štádia. Fúziou by vznikol najväčší operátor trhu s akciami a derivátmi na svete. Skupina by tak získala významnú časť rastúceho globálneho trhu s derivátmi.

Zástupca výkonného riaditeľa NYSE Euronext Dominique Cerutti verí, že Európska komisia fúziu do konca tohto roka podporí. Vyhlásil to včera pred stretnutím s komisárom pre hospodársku súťaž Joaquínom Almuniom.

Podiel Deutsche Börse v skupine by tvoril 60 %, čo vedie k špekuláciám, že fúzia ohrozí dominantné postavenie Wall Street na svetových trhoch.

Cerutti novinárom pred stretnutím s Almuniom povedal, že Komisiu zaujíma najmä trh s derivátmi a clearingové operácie. Zástuca šéfa NYSE Euronext je presvedčený, že fúzia dostane čoskoro zelenú aj od americkej Komisie pre cenné papiere (SEC).

Samotná Európska Komisia si však vzala viac času na rozmyslenie. Odložila termín, kedy sa mala definitívne k fúzii vyjadriť.

Ohrozená značka NYSE

Dohoda dvoch najväčších svetových búrz sa veľmi nepáči ani niektorým americkým zákonodarcom, ktorí sa obávajú, že poškodí značku NYSE (New York Stock Exchange).

„NYSE je symbolom národnej prestíže a táto fúzia jej nesmie byť na ujmu,“ uviedol americký senátor Charles Schumer. Obe strany sa podľa neho musia dohodnúť na takom mene, ktoré americkú burzu nepoškodia.

Operátori cenných papierov chcú profitovať aj na rozširovaní regulácie na trh s derivátmi. Vo svete, vrátane Európy, rastie tlak na to, aby sa OTC trhy (Over the counter markets), na ktorých sa vo väčšine prípadov s derivátmi obchoduje, riadili rovnakými pravidlami ako akciové trhy.

Európska komisia v septembri 2010 zverejnila návrh nariadenia o infraštruktúre európskych trhov, ktorým chce upevniť trhy s OTC derivátmi, ktorého hodnotu odhadujú na 600 biliónov USD.

„Všetky štandardizované zmluvy o OTC derivátoch by najneskôr do konca roku 2012 mali byť obchodované na burzách, alebo prípadne na elektronických obchodných platformách a zúčtované prostredníctvom centrálnych protistrán,“ píše sa v texte návrhu.

Podľa analytikov by fúzia posilnila aktivity NYSE na tomto trhu, kde teraz zaostáva za lacnejšími elektronickými obchodnými platformami – tzv. Viacstrannými obchodnými systémami (VOS).