EÚ presviedča Britániu, aby podporila daň z finančných transakcií

zdroj: Flickr, autor: comedy_nose

Európska komisia budúci týždeň (5. októbra) predstaví návrh na zavedenie dane z finančných transakcií, ktorá sa bude týkať viacerých cenných papierov a finančných inštitúcii.

Daň má podporu väčšiny národných vlád a aj občanov. Proti je však Londýn, v ktorom sídli polovica európskych finančných spoločností. Británia bude s návrhom súhlasiť iba v tom prípade, ak sa rovnakými pravidlami budú riadiť aj ostatné finančné centrá ako Hong Kong, Šanghaj, Singapur a New York.

Myslím si, že keď uvidia tento návrh, zmenia svoj postoj,“ tvrdí zdroj z Komisie. Británia údajne nebude proti, pretože návrh legislatívy sa týka širokého spektra transakcií, aktérov či využívania výnosov.

Predbežný návrh, do ktorého mal EurActiv možnosť nahliadnuť, stanovuje nízku minimálnu sadzbu, zahŕňa všetky inštitúcie okrem protistrán a centrálnych bánk, a výnosy z tejto dane môžu byť použité aj v európskom a aj v národných rozpočtoch.

Tento návrh je však len predbežný. Diskutovať o ňom budú ešte členské štáty, Európsky parlament a priestor budú chcieť využiť i lobisti.

Podľa iného zdroja z prostredia EÚ to Komisia nebude mať s Britániou až také ľahké ako si myslí. „Pozrite sa na Švédsko v deväťdesiatych rokoch. Sektor prešiel do Londýna,“ pripomenul daň z transakcií, ktorú Švédsko zaviedlo v roku 1984 a v roku 1991 zrušilo.

Mimovládne organizácie tvrdia, že toto porovnanie je nesprávne. Európska daň z transakcií, rovnako ako britské kolkovanie akcií, bude musieť podnik platiť bez ohľadu na tom, kde má sídlo. Podstatné bude, že je spoločnosť registrovaná v EÚ. Vo Švédsku sa zákon týkal iba miestnych transakcií.

Švédska daň bola veľmi zle navrhnutá a preto nebola veľmi efektívna. Ale povedať, že všetky dane z transakcií nebudú fungovať, pretože boli chyby v tej švédskej, je trochu slabý argument, ktorý veľmi nefunguje,“ povedala Charlotte Gillová z organizácie Odstráňme chudobu (Stamp Out Poverty).

Prispôsobiť sa tomuto návrhu by však pre Britániu nemalo byť veľkým problémom. Minimálna sadzba európskej dane bude oveľa nižšia ako tá, čo Londýn už zaviedol. Uvažovalo sa o 0,2 %, čo by vynieslo30 až 50 miliárd eur ročne.

Britská daň (kolkovné), ktoré je staršie ako samotná EÚ, je predmetom sústavnej kritiky. Vyčíta sa mu predovšetkým to, že zvýšilo cenu kapitálu a znížilo hodnotu dôchodkov. Podľa štúdie Oxera consultancy kolkovné zvyšuje cenu imania. V oblasti technológii aj o 12 %.

Európska komisia priznáva, že daň zvýši cenu kapitálu a zníži HDP, avšak nehovorí o koľko. „Analýza vplyvov ukázala, že miernemu negatívnemu efektu na HDP a zamestnanosť sa nedá vyhnúť, pretože sú napojené na zvýšenie ceny kapitálu,“ píše sa v návrhu.

Pozície

Predseda Komisie José Manuel Barroso: „Každý sektor musí prispieť a obzvlášť finančný sektor. Obrovské bonusy vo finančnom sektore poukazujú na to, že spoločnosti vykazujú veľké zisky a stále sa púšťajú do neprimeraného rizika."

Zakladateľ Microsoftu Bill Gates tiež podporuje daň z finančných transakcií (FTT). Podľa neho by mala byť použitá na pomoc chudobným krajinám. Francúzsko však tvrdí, že väčšina krajín G20 je proti tejto myšlienke. Miliardár a filantrop navrhol na stretnutí ministrov G20 vo Washingtone zdaniť finančné transakcie, tabak a lodné a letecké palivo.

Hovorca Oxfamu, Nicolas Mombrial, povedal: „Loď FTT už vyplávala a najbohatší Američan je na palube. Sme na ceste k dohode, ktorá stabilizuje trhy a dodá miliardy na pomoc chudobným krajinám v boji s chudobou a klimatickou zmenou. Francúzsko a Nemecko už podporujú FTT, avšak, všetky štáty EÚ musia využiť  celú svoju váhu aby zabezpečili, že bude použitá na pomoc tým, ktorí sú v núdzi a nie na naplnenie pokladnice EÚ.“

Nikto nemôže povedať, že zaviesť daň z finančných transakcií je technicky nemožné,“ povedal na konferencii po stretnutí G20 francúzsky minister financií Francois Baroin.

Európska daň z finančných transakcii bude jednoznačne zaujatá voči Veľkej Británii, ktorá má najväčšie finančné centrum v EÚ. Vyžadovalo by si to komplexnú úpravu zdieľania nákladov, aby to bolo spravodlivé,“ tvrdí Open Europe, konzervatívny britský think-tank.

Daň z finančných transakcii je daň, ktorú sa oplatí mať aj keď jej výnosy niektorí nepotrebujú. Zlepší totiž operácie na finančnom trhu tým, že zníži mieru ultra-krátkodobých počítačom vygenerovaných obchodov,“ povedal profesor Ross Buckley z University of New South Wales.