EÚ prispeje na zmiernenie klimatických zmien, potvrdil ECOFIN

kazimir

Peter Kažimír, zdroj: Rada EÚ

Rada pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) na čele so slovenským ministrom financií Petrom Kažimírom dnes potvrdila finančný príspevok EÚ na klimatické opatrenia.

Agenda zasadnutia bola pestrá. Ministri prijali závery aj v oblasti daňovej transparentnosti, venovali sa pripravovanej smernici o ochrane finančných záujmov EÚ aj reforme bankového sektoru. O Deutsche Bank však reč nebola.

Záväzok

Závery Rady o opatreniach v oblasti zmeny klímy potvrdzujú záväzok EÚ prispieť k cieľu rozvinutých krajín, ktoré chcú od roku 2020 spoločne uvoľňovať 100 miliárd dolárov ročne na adaptáciu a zmiernenie dopadu klimatických zmien.

„Zmena klímy je vážny a celosvetový problém a prioritou EÚ je konať rýchlo. Verejné financovanie opatrení v oblasti zmeny klímy bude preto aj naďalej zohrávať významnú úlohu,“ povedal Peter Kažimír.

Závery tiež nastavujú rokovací mandát EÚ na konferencii COP 22 v Marrákeši, ktorá sa bude konať 7. až 18. novembra. Zmluvné strany rámcového dohovoru OSN o zmene klímy na nej budú diskutovať o plnení Parížskej dohody z decembra minulého roka.

Daňová transparentnosť

Ministri dnes prijali aj závery o daňovej transparentnosti. Reagujú tak na oznámenie Komisie z júla tohto roku, v ktorom exekutíva navrhla koordinovaný prístup k boju proti zneužívaniu daňového systému na európskej aj medzinárodnej úrovni.

Rada ECOFIN zdôrazňuje najmä pretrvávajúci problém zatajovania finančných prostriedkov a vyzýva na lepšiu výmenu informácií a spoluprácu príslušných orgánov v členských štátoch.

Ako riešiť podvody s DPH?

Reč bola aj o boji proti podvodom s DPH v súvislosti s pripravovanou smernicou o ochrane finančných záujmov EÚ.

Čítajte aj: Vytvorenie európskeho prokurátora je na dosah

Ide o využívanie trestného práva v oblasti podvodov s DPH, kvôli ktorým prichádzajú členské štáty EÚ ročne o približne 160 miliárd €. Časť z DPH pritom štáty odvádzajú aj ako vlastný zdroj do rozpočtu EÚ (tento príspevok tvorí takmer 13 % z celkového rozpočtu Únie).

Ide o „veľmi citlivú otázku,“ priznal Kažimír a pripomenul, že boj proti daňovým únikom je predovšetkým zodpovednosťou ministrov financií.

Výsledok dnešnej výmeny názorov by preto podľa neho mal pomôcť ministrom Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci, ktorí budú o smernici diskutovať už tento piatok.

Aj o bankách

Ministri financií sa venovali aj reforme bankového sektoru v súvislosti so správou Bazilejského výboru.

„Táto téma je komplexná, bolestivá a časovo náročná, no prináša výsledky,“ vyhlásil Kažimír. Stabilita a odolnosť európskych bánk je podľa neho dôležitá aj z globálneho hľadiska.

problémoch Deutsche Bank však dnes ministri nehovorili.