EÚ robí gestá v snahe o obchodnú dohodu s USA

Ilustračná fotka, Zdroj: TASR/AP Photo/Joerg Sarbach

Obchodné vzťahy medzi USA a Európskou úniou sú na úrovni približne štyroch biliónov eur ročne, čo predstavuje asi tretinu svetového obchodu a vytvárajú približne 15 miliónov pracovných miest. Približne 60 % všetkých amerických zahraničných investícii smeruje do Európy, čo ročne predstavuje okolo 1,5 bilióna eur.

Európska únia chce Spojeným štátom dokázať, že to s dohodou myslí vážne a plánuje zrušiť zákaz dovozu amerických živých ošípaných a hovädzieho oplachovaného v kyseline mliečnej.

Rozhodnutie by malo platiť od 25. februára. EÚ sa tak vzdáva výhrad založených na rozdielnych hygienických a chovateľských metódach pri produkcii mäsa. Americkí farmári dlhodobo tvrdili, že neboli vedecky podložené.

EÚ tiež uvažuje o zmiernení obmedzenia dovozu živočíšneho tuku používaného na výrobu biopalív.

„Spojené štáty majú určité podmienky pred začatím rokovaní. Chceme im ukázať, že Európa dokáže konať,“ uviedol nemenovaný diplomat zapojený do prípravy vyjednávaní.

USA tento ústretový krok EÚ uvítali, no nekonkretizovali, či je dostatočný na začatie rokovaní o voľnom obchode. Očakávajú len, že tieto opatrenia podporia export amerického hovädzieho a živých ošípaných.

Komisár zodpovedný za obchod Karel de Gucht v týchto dňoch vo Washingtone pracuje na posledných úpravách finálnej správy, ktorá by podľa očakávaní mala odporučiť, aby obe strany začali rokovať o obchodnej dohode. Zatiaľ však nie je stanovený presný dátum, kedy ju zverejnia. Pôvodne to malo byť koncom minulého roka.

Dovozné clá medzi obomi blokmi sú už teraz nízke, cieľom dohody je skôr zvýšiť prístupnosť oboch trhov, zaviesť spoločnú reguláciu a znížiť náklady pre menšie firmy.

(EurActiv/Reuters)