EÚ sa dohodla na úspornom rozpočte

Vyjednávači z členských štátov v stredu dosiahli dohodu s Európskym parlamentom a budúcoročný rozpočet stanovili na 122,9 mld. eur miesto pôvodnej sumy 127,5 mld. navrhovanej Parlamentom.

Napriek tomu, že to znamená významné škrty vo výdavkov, ktoré sa týkajú najmä tradičnej podpory chudobným regiónom, negociátorom sa podarilo vylobovať ďalších 2,4 miliárd eur na špeciálne opatrenia proti kríze.

Keďže samotné vlády pumpujú miliardy do svojich ekonomík, dychtivo sa snažia udržať výdavky pod kontrolou. Za úspech považujú, že približne o 300 miliónov eur sa podarilo zabezpečiť na podporu mliečnych procedúr a 75 miliónov na odstavenie bulharskej jadrovej elektrárne Kozloduj.

Podpora farmárov a rozvoja vidieka tvorí približne 45 % budúcoročného rozpočtu a tretina bude smerovať na pomoc chudobným regiónom.

V roku 2010 by mali začať intenzívne debaty o reforme rozpočtu, ktorý by sa mal prestať zameriavať na poľnohospodárstvo a prejsť na inovácie. Komisár zodpovedný za rozpočet Algridas Šemeta bol spokojný, že dohodnutý rozpočet je skoro na tej istej úrovni, ako v apríli navrhovala Komisia (v položkách platieb počítala s 122,937 mld. eur)

„Budúcoročný rozpočet je rozpočtom hospodárskej obnovy – je o príprave na lepšie časy, udržanie pracovných miest a stimulácii rastu.“

(EurActiv / Reuters)