EÚ sa kresiel v MMF nevzdá

Zdroj: TARS (AP Photo/Burhan Ozbilici)

Výkonná rada Medzinárodného menového fondu má 24 členov a jej úlohou je dohľad nad menovou politikou členov, riešenie systémových problémov globálnej ekonomiky a zaisťovanie finančnej pomoci. Hoci EÚ zahŕňa aj menovú úniu, obsadzuje viac ako jedno kreslo.

Zajtra sa v Bruseli stretávajú ministri financií. Nemenovaný vysoký predstaviteľ na otázku Reuters, aký výsledok možno očakávať odpovedal: „Nič sa nestane, očakávam, že spoločné európske kreslo bude označené ako možné riešenie z dlhodobého hľadiska.“ Nemecko, Francúzsko a Británia majú svoje osobitné kreslá, kým Belgicko, Holandsko, Španielsko, Taliansko a Dánsko reprezentujú skupinu krajín.

Ministri sa budú zaoberať bezprecedentným krokom USA, ktoré sa snažia zablokovať plány, v rámci ktorých by EÚ udržala dlhodobú dominanciu v radoch Výkonnej rady. Americký senát hlasoval aj proti využívaniu peňazí daňových poplatníkov na záchrany podobné tej gréckej.

„Nikto sa však nevzdá svojho kresla bez značného tlaku,“ tvrdí zdroj. Prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet vo štvrtok vyhlásil, že Európa musí hovoriť jedným hlasom, aby si zachovala svoj vplyv v rámci MMF. Európski ministri sa síce v roku 2007 jednotne podporili kandidatúru Dominiquea Straussa-Kahna na post šéfa fondu, no v otázke ako pokračovať pri reforme inštitúcie ostávajú nejednotní.

Podľa zdroja Reuters budú mať najväčšie ťažkosti s udržaním kresla menšie štáty. Belgicko, Holandsko a škandinávske krajiny v minulosti protestovali proti reforme, lebo by pre nich znamenala stratu hlasovacej sily, kým Španielsko a Írsko čin iné rýchlo rastúce krajiny v bloku by si značne posilnili pozíciu, keby prešli návrhy z roku 2006.

„Je zrejmé, čo sa stane. Vždy ide o otázku najslabšieho článku. Je nepravdepodobné, že by Nemecko stratilo svoje kreslo, preto si viete spätným dosadením predstaviť, kto je prvým a druhým najslabším článkom,“ tvrdí zdroj.

Napriek tomu, že nové hospodárske mocnosti nie sú reflektované v hlasovacích právach v MMF, podľa zdroja Európa musí povedať, že počet kresiel, ktoré má, si plne zaslúži. Argentína najviac tlačí na reformu inštitúcie tak, aby v nej mali lepšiu pozíciu rýchlo rozvíjajúce sa ekonomiky.

„Európania budú tí, ktorí budú musieť ustúpiť. Teraz Belgicko a Čína platia v rámci MMF rovnakú kvótu. A takto to samozrejme nemôže byť. Ak je Čína v súčasnosti druhou najväčšou ekonomikou vo svete, nemôže mať rovnaké zastúpenie ako Belgicko,“ vyhlásil Nestor Stancanelli, člen argentínskej delegácie v skupine G20.

„Európska únia už nie je len colnou úniou, ale aj menovou úniou, preto nie je logické, aby bola zastúpená aj EÚ aj jednotlivé členské štáty. To je akoby USA povedali, že Texas a Kalifornia musia tiež mať svoje kreslá,“ dodal.

Iný zdroj pre Reuters uviedol, že Európania musia niečo urobiť so svojím zastúpením v rámci fondu, no v tomto štádiu neexistuje dohoda o tom, kto urobí čo a kedy.

V roku 2000 sa 189 členov OSN dohodlo na Miléniových rozvojových cieľoch. Jednou z priorít je naďalej vyvíjať voľný obchodný a finančný systém, založený na pravidlách, predvídateľný a nediskriminujúci. To by na reformu hlasovania v rámci MMf a mechanizmov financovania malo mať najväčší vplyv.

(EurActiv/Reuters)