EÚ si zasa posvieti na Google

zdroj: TASR

Eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquin Almunia tak reaguje na obvinenia troch internetových spoločností, ktoré sa Komisii sťažovali na najväčší svetový vyhľadávač Google už vo februári tohto roku. „Moje úrady v súčasnosti preverujú niektoré obvinenia z porušovania hospodárskej súťaže v oblasti vyhľadávania,“ povedal Almunia na konferencii zorganizovanej inštitútom UCL Jevons Institute for Competition Law and Economics.

„Práce sú v ranom štádiu, ale vzhľadom na dôležitosť vyhľadávania pre konkurencieschopnosť internetového trhu beriem pristupujem k týmto obvineniam veľmi opatrne,“ povedal bez toho, že by špecifikoval spoločnosť.

Google už vo februári informoval, že britská internetová stránka porovnávajúca ceny Foundem a francúzsky právny vyhľadávač spoločnosť obvinili z toho, že zámerne manipuluje výsledkami vyhľadávania v ich neprospech, lebo ide o konkurenčné spoločnosti Google.

Rovnako aj služba Ciao z Bing, ktorú vlastní Microsoft, sa sťažovala na podmienky a štandardy Google. Ten ale odmieta, že by spravil niečo zle.

„Ak si spoločnosti zabezpečia silné postavenie na trhu, existuje tu riziko, že toto postavenie použijú na prebratie iných trhov,“ povedal Almunia a dodal, že „najdôležitejší vyhľadávač sa v Európe teší 95- percentnému trhovému podielu.“

Komisia ako výkonný orgán EÚ môže spoločnostiam udeliť pokutu až do výšky desať percent ich ročného obratu v prípade, že porušia pravidlá EÚ v oblasti hospodárskej súťaže.