EÚ so zárukou zimných dodávok plynu

 

Krátka správa:

Zástupcovia ukrajinskej tranzitnej skupiny Ukrtransgas uistili EÚ o zásobách zemného plynu na nadchádzajúcu zimu potom, čo cenový spor medzi Ruskom a Ukrajinou v januári 2006 spôsobil narušenie dodávok zemného plynu v Európe.

Ukrtransgas operuje hlavný plynovod, spájajúci Rusko s Európou a ktorý dodáva Moskve 25% jej spotreby plynu.

Skupina, ktorá sa stretla na žiadosť komisára pre energetiku Andrisa Piebalgsa, rokovanie uzavrela s tým, že „neexistuje bezprostredný dôvod na obavy“. Dodala však, že budúce „problémy v situácii dopytu a ponuky nemôžu byť vylúčené“, ako napr. „v prípade extrémne studenej zimy“.

Ruský energetický gigant Gazprom bol na stretnutí tiež zastúpený.

„Ďalšia ostražitosť je nevyhnutná,“ vyhlásila Komisia, ktorá poukázala na to, že „väčšia transparentnosť v zmluvných vzťahoch medzi dodávateľmi plynu do Európy je tiež nevyhnutná, aby došlo k posilneniu dôvery ako v Rusku, tak aj v Ukrajinu ako stabilných partneroch dodávok a tranzitu zemného plynu do EÚ“.

Vo Veľkej Británii sa očakáva, že dôjde k podstatnému zlepšeniu situácie v porovnaní s minulým rokom, a to z dôvodu otvorenia dvoch nových produktovodov z Holandska a Nórska.

Plynovod „Britpipe“, spájajúci ložiská zemného plynu Sleipner a Ormen Lange v Nórsku s Easington, bol po prvý raz skúšobne vyskúšaný 3. októbra, a to s úspechom, čo viedlo k značnému poklesu cien. Aj v prepojení medzi Veľkou Britániou a Belgickom došlo k zvýšeniu kapacity, čo viedlo Veľkú Britániu k tvrdeniu, že by mohla byť v pozícii dodávať zemný plyn na kontinent v prípade nedostatočnej ponuky.