EÚ stiahla ponuku na dodávku leteckých tankerov, je nefér

Verejné obstarávanie sa týkalo montáže a dodávky leteckých tankerov. V súčasnosti tak vyzerá, že kontrakt vyhrá americká spoločnosť Boeing, ktorá ako jediná ostala v súťaži. Pokiaľ sa preto dramaticky nezmení situácia, je pravdepodobné, že Boeing vybuduje pre Air Force 179 leteckých tankerov a bude v dobrej pozícii na to, aby v budúcnosti opäť získala veľké vládne zákazky, píše agentúra Reuters.

Európsko- americké konzorcium sa stiahlo hneď ako vyplynulo, že proces výberu pomocou verejného obstarávania bol nastavený tak, aby vyhral Boeing.

Americký Boeing si zároveň zaplatil štúdiu, podľa ktorej by vybudovanie leteckých tankerov malo vytvoriť pre Američanov desaťkrát viac pracovných príležitostí ako v prípade, že by vyhralo konzorcium americkej spoločnosti Northrop Grumman a európskej zbrojárky EADS. Podľa štúdie vytvorí Boeing od 62 do 70 tisíc pracovných miest oproti konkurenčnej ponuke, ktorá vytvorí len takmer 7100 nových pracovných miest.

Výkonný riaditeľ EADS Louis Gallois sa vyjadril, že jeho spoločnosť nepostaví závod v Alabame ako plánovala, lebo ten mal byť súčasťou projektu závodu na montáž lietadiel Airbus A300 na americkej pôde. Ten projekt však nie je viac aktuálny, dodal. Dodal tiež, že model Boeing B767 je menšie lietadlo s horšími kapacitami.

Verejné obstarávanie kritizoval aj republikánky senátor Alabamy, kde mal závod stáť, Richard Shelby: „Táto takzvaná hospodárska súťaž nebola nastavená tak, aby vytvorila najlepšie podmienky pre našich mužov a ženy v uniforme, ale tak, aby vytvorila najlepšie podmienky pre Boeing,“ cituje jeho slová Financial Times.

 „Americká vláda, povedal by som, donútila EADS, aby upustila od súťaže na americké lietadlové tankery,“ povedal Fillon a dodal: „Myslím, že správanie americkej vlády je vážnym nedodržaním lojálnej hospodárskej súťaže medzi našimi krajinami,“ dodal francúzsky premiér.

Francúzsky minister pre Európske záležitosti Pierre Lellouche zašiel vo svojej kritike ešte ďalej. Slovo „škandál“ je podľa neho príliš slabé na popísanie tejto urážky. Povedal preto: „Neexistuje dôvod, prečo by mala byť technológia, ktorá je mimochodom nadradená tej americkej, vytlačená z trhu."

Pre Boeing je zákazka výbornou správou. Nie však kvôli „enormnému zisku“, ktorý teraz môže za výrobu svojho modelu 767 očakávať, ale preto, „že tým zabránil, aby si Airbus v Spojených štátoch vytvoril svoj závod a montážnu linku- aspoň na nejaký čas,“ povedal pre agentúru Reuters analytik Lexington Institute Loren Thompson.

Úzke vzťahy medzi americkou spoločnosťou Boeing a vládnou Air Force sa už niekoľkokrát stali predmetom kritiky.

Najnovší vývoj udalostí navyše ešte viac skomplikuje transatlantické obchodné vzťahy, ktoré sú už i tak napäté kvôli vzájomným obvineniam, že ako Airbus tak i Boeing získavajú od vlády nepovolené štátne dotácie.

Hovorca Elyzejského palácu Luc Chatel povedal, že francúzsky prezident Nicolas Sarkozy celú záležitosť predostrie americkému prezidentovi Barrackovi Obamovi na oficiálnej návštevy Spojených štátov na konci marca.