EÚ vie ako zachrániť eurozónu, je to však tajné

Joaquín Almunia, Zdroj: evro.si

Komisár Joaquín Almunia sa včera počas svojho vystúpenia v Bruseli dotkol dvoch kontroverzných otázok o ktorých sa v posledných mesiacoch intenzívne diskutuje. „Pokiaľ sa ma pýtate, či je emitovanie európskych dlhopisov prijateľné, poviem vám, že áno. Je však na členských štátoch, aby sa rozhodli a mnohé z nich túto myšlienku odmietajú,“ povedal na konferencii, ktorú zorganizovalo European Policy Centre (EPC).

Komisár sa k otázke európskych vládnych dlhopisov dlho odmieta jasne vyjadriť, pričom sa vždy odvoláva na tradičný odpor zo strany Nemecka a Holandska. Avšak tlak na to, aby zaujal absolútne stanovisko narastá najmä zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF), Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), lídra euroskupiny Jeana-Clauda Junckera, niektorých členských štátov a zo strany Parlamentu.

Ďalšia kľúčová otázka o ktorej hovoril sa týkala európskej stratégie pomoci členom eurozóny ak sa ocitnú vo vážnych hospodárskych problémoch. Komisár v minulosti zdôrazňoval, že sa treba držať pravidiel EÚ, ktoré hovoria, že jeden štát by nemal trpieť pre insolventnosť druhého štátu. Almunia však včera zmenil svoj názor pod vplyvom nemeckého ministra hospodárska Peera Steinbrücka, ktorý v posledných týždňoch na medzinárodných fórach zdôrazňoval, že Berlín je pripravený zasiahnuť v prípade potreby zachrániť krachujúceho člena eurozóny.

"Ak sa niektorá z krajín menovej únie ocitne v kríze, máme pre ňu riešenie… Skôr, ako sa obrátite na MMF môžete si byť istí, že riešenie existuje,“ vyhlásil Almunia, pričom odmietol priblížiť ďalšie detaily európskej stratégie.

Jedným z možných opatrení je emitovanie európskych vládnych dlhopisov, ktoré môžu krajinám s problémami pomôcť pri pokrývaní deficitu. Almunia upozornil, že rozdiely medzi výnosmi z dlhopisov Grécka a Nemecka sa v posledných mesiacoch značne zväčšili. Podobne je to aj v prípade Talianska, Írska, Rakúska a Portugalska.

Iným riešením by mohol byť zásah Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá by mohla priamo vykúpiť vládne dlhopisy, no podľa ústavy takýto krok nie je možný. Poľský minister pre európske záležitosti Mikolaj Dowgielewicz však túto myšlienku podporil. „Mala by to byť ECB, kto zachráni západnú Európu a MMF alebo EBOR, kto zachráni východnú Európu,“ povedal pre EurActiv.

Ako príklad záchranných opatrení pre východnú Európu Almunia povzbudil intervenciu kapitálu „starej Európy“ vstupom medzinárodných finančných inštitúcií najmä z Talianska a Rakúska, ktoré v regióne aj v minulosti masívne investovali.

Do agendy sa pravdepodobne vráti aj myšlienka urýchlenia prístupového procesu do eurozóny a to aj napriek odporu zo strany niektorých lídrov na nedeľnom mimoriadnom summite. Dvojročný test pred prijatím eura (ERM II) nie je až tak striktne dodržiavaný, keďže napríklad Taliansko, Fínsko aj Írsko ho podstúpili v skrátenej lehote. Spomedzi nových členských krajín k väčšej  flexibilite kritérií vyzýva najmä Maďarsko, Poľsko a Bulharsko.