EÚ zorganizovala dva summity ohľadom krízy

Okrem avizovaného mimoriadneho summitu začiatkom marca v Bruseli sa uskutoční aj druhý summit v máji v Prahe, ktorý sa zameria na nezamestnanosť. Podľa prognózy Komisie na rok 2010 by mala dosiahnuť 9,3 % v rámci EÚ a 10,2 % v eurozóne. Do konca českého predsedníctva budú ešte dva formálne summity – v polovici marca a júna.

Topolánek odmietol kritiku zo strany prezidenta Václava Klausa, známeho svojimi euroskeptickými komentármi, ktorý označil pražský summit za zbatočný. „Prestal som takýmto poznámkam venovať pozornosť,“ povedal Topolánek.

Predseda Komisie José Manuel Barroso, ktorý summity vyhlásil spolu s českým premiérom v Bruseli vysvetlil, že na prvom stretnutí by sa lídri mali dohodnúť na spoločnom stanovisku pred zasadaním G20 v apríli za účelom reformy fungovania svetového trhu. Týždeň pred marcovým summitom bude ešte minisummit z podnetu kancelárky Angely Merkelovej, ktorý zvolala členské štáty zo skupiny G20 (Francúzsko, Taliansko a Veľkú Britániu.

Barroso osobitne zdôraznil, že na summite 1 marca je potrebné nájsť všeobecný postup v snahe pomôcť bankám prekonať krízu a zbaviť sa toxických aktív. Topolánek doplnil, že sa musia zaoberať aj ostatnými ekonomickými problémami najmä protekcionizmom. „Musíme zhodnotiť naše národné ozdravovacie plány a doladiť ich tak, aby sme sa vyhli protekcionizmu a porušovaniu pravidiel o štátnej pomoci.“

O svojej hádke s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozy, ktorý chce, aby francúzske automobilky zavreli svoje továrne v Čechách a vrátili sa domov Topolánek povedal: „Je jasné, že sú krajiny, ktoré veria, že s krízou sa vyrovnajú tak, že nebudú rešpektovať všeobecne platné pravidlá. Iní si to nemyslia. My patríme k tým druhým.“

Na otázku EurActiv-u o tom, nakoľko je pevné české stanovisko k protekcionizmu, keď Česi platia robotníkom letenky a dávajú im 500 eur len preto, aby opustili krajinu, český premiér povedal, že to nepovažuje ani za štátnu pomoc ani za protekcionizmus. Zdôraznil, že dotyčným chýbali víza a museli teda odísť tak či tak.

Parlamentný výbor pre ekonomické záležitosti včera (10. februára) schválil návrh socialistov, ktorí sa dovolávajú lepšej koordinácie národných záchranných plánov, aby zabránili poškodzovaniu globálnej konkurencieschopnosti Európy. Líder liberálov Graham Watson prirovnal problematiku českých automobilových robotníkov ku kauze poľských inštalatérov. Chce zvolať parlamentnú diskusiu o „protekcionistických pokleskoch“, ktoré sa šíria Európou.